Votaz Balığı Bakımı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Vatoz Balıkları ve Bakımı

  Cüce Vatoz Balığı

  Bakım: Karma tanklar içinde tutulabilecek oldukça barışçıl ve huzurlu bir balıktır. İyi bir filtrasyon akvaryumu ve akvaryumda saklanabileceği bölgeler oluşturulmalıdır. Cüce vatoz akvaryumda gece aktif bir balıktır. Akvaryumda yosun kontrolü sağlar.

  Altın Külçe Vatoz Balığı

  Bakım: Saklanması için, bol bitkili akvaryumlar ve kayalık dekorlar oluşturulmalıdır. İyi bir filtrasyon ve akıntı Altın Külçe için önemlidir. Karma tanklar içinde tutulabilecek oldukça barışçıl ve huzurlu bir balıktır. Camlardaki algleri temizlemek konusunda diğer vatozlara göre tembeldir.

  Bristlenose Vatoz Balığı

  Bakım: Gece aktif bir balıktır. Gündüz akvaryumda gözükmeyebilir. Saklanması için, balık başına 2 mağara oluşturulmalıdır. İyi bir filtrasyon ve sağlıklı oksijen sağlanmalıdır. Hastalıklara karşı dayanıklı bir balıktır. Karma akvaryumlar için oldukça huzurlu bir balıktır. Akvaryumlarda alg gelişimini kontrol eder.

  Buldog Vatoz Balığı

  Bakım: Saklanması için kayalık dekorlar hazırlanmalıdır. Akvaryum dibinde yuvarlak çakıllar tercih edilir.

  Butterfly Vatoz Balığı

  Bakım: Akvaryumda akıntı sağlanmalıdır. Yüksek derecede oksijene ihtiyaç duyar. Birçok kaya parçası ile saklanacağı alanlar oluşturulmalı, Yuvarlak ve pürüzsüz çakıllarla akvaryum tabanı kaplanmalıdır. İyi bir alg yiyicidir. Işık alg oluşumu için yüksek tutulmalıdır. Anubias tarzı bitkiler akvaryumda kullanılabilir.

  Dal Vatoz Balığı

  Bakım: İstikrarlı ve kaliteli su koşullarına ihtiyaç duyar.Gh 3-11, dh 3-8 olmalıdır. Doğal ortamlarında 15 yıl yaşayabilen bu balıkların, akvaryumda ömürleri kısadır. Dikkatli beslenme yapılarak ömrü uzatılabilir. Akvaryumda çoğu zaman hareketsiz duran bir balıktır.

  Leopar Vatoz Balığı

  Bakım: İstikrarlı ve kaliteli su koşullarına ihtiyaç duyar. Toplu tanklar için ideal bir balıktır. Büyüyebilmesi için akvaryumda alglere ihtiyaç duyarlar. Küçük akvaryumlarda bakımı tavsiye edilmez. Leopar Vatoz 50 cm'ye kadar büyüyebildiğinden, genelde akvaryumlardan çıkarılmak zorunda kalınabilir. Gece daha aktif bir balıktır. Büyüdüğünde, akvaryumdaki diğer küçük balıkları yiyebilir. Discuslarla birlikte bakılmamalıdır.

  Mermer Vatoz Balığı

  Bakım: İstikrarlı ve kaliteli su koşullarına ihtiyaç duyar. Ürettikleri atıkların fazlalığı sebebiyle iyi bir filtrasyon sağlanmalıdır. Toplu tanklar için ideal bir balıktır. Tüm türlerle barışçıl bir şekilde yaşayabilir. Dengeli ve çeşitlendirilmiş beslenmeyle sağlıklı bakımı sağlanır. İyi bir yosun yiyicidir. Hassas bitkilere zarar verebilir. Akvaryumlarda ağaç kütükler bulundurulma, kayalarla saklanabileceği alanlar oluşturulmalıdır.

  Palyaço Vatoz Balığı

  Bakım: "Ahşap yiyici" şöhretine sahip bir balıktır. Akvaryumda ahşap kütükleri kırtıklayabilir. Bu sebeple bol sebzeli diyet tavsiye edilir. Bitki tavsiye edilmez. Akvaryumlarda yeterince saklanma yerleri sağlanmalıdır. Gece aktif bir balıktır.

  Çikolata Vatoz Balığı

  Bakım: İstikrarlı ve kaliteli su koşullarına ihtiyaç duyar. Ürettikleri atıkların fazlalığı sebebiyle iyi bir filtrasyon sağlanmalıdır. Toplu tanklar için ideal bir balıktır. Akvaryumda mağara tarzı saklanacağı alanlar oluşturulmalıdır.

  Zebra Vatoz Balığı

  Bakım: Doğal yaşamlarında, nehir kenarlarındaki ağaçlardan düşen meyve parçacıkları ile beslenirler. Kankurdu ve diğer dondurulmuş canlı gıdalar ile besleme yapılabilir. Kıyılmış salatalık diyeti takviyesi bu balık için uygundur.
  Nehirlerde, akıntı yüksek olduğundan, akvaryumda tek yönlü akıntı yapılmalıdır. Akvaryumda, doğal ortamı taklit açısından bitki kullanılmamalı, bol kayalık dekorlar sağlanmalıdır. Vahşi doğadan yakalanması yasaklanmıştır.

  Galaksi Vatoz Balığı

  Bakım: Çok çeşitte yosun ağırlıklı yemlerle beslenmelidir. Diğer vatozlara karşı agresif bir yapıya sahiptir. Akvaryum ağaç kütükleri ile dekore edilebilir.

  Sultan Vatoz Balığı

  Bakım: Çok çeşitte yemlerle besleme yapabilir. Genellikle dibe batan granül yemlerle beslenmelidir. Haftada iki kez canlı veya dondurulmuş kankurdu ile takviye diyet uygulanabilir. turkeyarena. Akvaryumda yüksek su kalitesi ve iyi bir akıntı mevcut olmalıdır. Akvaryumda saklanmaları için ağaç kütüklerinden dekorlar oluşturulmalıdır. Diğer vatozların aksine gündüzde aktif balıklardır.

  Turuncu Nokta Vatoz Balığı

  Bakım: Çok çeşitte yemlerle besleme yapabilir. Yosun ağırlıklı yemlerin yanısıra, kan kurdu, salamura karides canlı ve dondurulmuş olarak verilebilir. Kaliteli bir su yaşam ömürlerini uzatır. Saklanmak için kütükler ve kayalarla dekore edilmiş bir akvaryum düzenlenmelidir. Bu balıklar için, tahmin edilen yaşam süresi 12 yıldır.

  Royal Vatoz Balığı

  Bakım: Akvaryumda balığın yüzeceği geniş alanlar ve saklanacağı kayadan mağaralar olmalıdır. Su kaliteli ve oksijeni bol olarak ayarlanmalıdır. Akvaryumda ahşap kütükleri kırtıklayabilir. Bu sebeple bol sebzeli diyet tavsiye edilir. Bitki tavsiye edilmez. Akvaryumlarda yeterince saklanma yerleri sağlanmalıdır. Gece aktif bir balıktır.

  Kauçuk Vatoz Balığı

  Bakım: Akvaryumda balığın yüzeceği geniş alanlar ve saklanacağı kayadan mağaralar olmalıdır. Su kaliteli ve oksijeni bol olarak ayarlanmalıdır. Akvaryum ışığı loş tutulmalı ve arka plan kahveregi ağırlıklı olarak dekore edildiğinde, altın rengini alır. Renk değiştirebilmesi en büyük özelliğidir.

  Ortak Vatoz Balığı

  Bakım: Akvaryumda balığın yüzeceği geniş alanlar ve saklanacağı kayadan mağaralar olmalıdır. Su kaliteli ve oksijeni bol olarak ayarlanmalıdır. Dışkı atıkları çok fazla olduğundan, iyi bir filtreye ihtiyaç vardır. Yeterli bir akvaryum büyüklüğünde, çok çabuk gelişir. İyi bir yosun yiyicidir.

  Kertenkele Vatoz Balığı

  Bakım: Akvaryumda balığın yüzeceği geniş alanlar ve saklanacağı kayadan mağaralar olmalıdır. Doğal ortamlarında akıntılı sığ derelerde yaşadıklarından, akvaryumda iç filtreyle akıntı verilmelidir. Geniş yapraklı bitkiler tercih edilmelidir. Diğer vatozlardaki gibi gece aktif bir balıktır. Mümkünse karanlıkta yemlenmelidir.
   


Sayfayı Paylaş