Volvo S80, kör noktayı görüyor hırsızı kalp atışından tanıyor

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Volvo’nun prestij modeli S80, modern İskandinav tasarımı ve gelişmiş teknolojik özellikleriyle babalar için farklı bir seçenek oluşturuyor. ’Premium Edition’ ve ’VIP Edition’ olmak üzere iki farklı donanım seviyesiyle Türkiye’de satışa sunulan ikinci nesil S80, marka imajına uygun olarak sahip olduğu güvenlik sistemleriyle dikkat çekiyor..

  [​IMG]


  S80, Adaptif Hız Sabitleyici, Fren Destekli Çarpışma Uyarısı özellikleri sunan ilk Volvo modeli olarak öne çıkıyor. Yaygın bir kaza türü olan arkadan çarpışmaların çoğunda sebep, sürücünün dikkatinin dağınık olması ve zamanında tepki verememesidir. Bu gerçekten yola çıkan Volvo Cars, Fren Destekli Çarpışma Uyarı Sistemi ile arkadan çarpışmaları önlemeye veya böyle bir çarpışmanın etkilerini en aza indirmeyi amaçlıyor. Aracın hızını ve mesafeyi hesaplayan sistem, öndeki araca veya engelle bir çarpışma olacağını belirlediğinde sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor. Aracın hızını otomatik olarak düşüren sistem, sürücünün sadece fren pedalına dokunmasıyla ’panik’ fren yapmasını sağlıyor.

  S80 aynı zamanda, sürücünün sürüş durumunu daha iyi kontrol etmesine yardımcı olacak iki sistem olan, BLIS (Kör Nokta Bilgi Sistemi) ve IDIS (Akıllı Sürücü Bilgi Sistemi) ile donatılmış. BLIS yan aynaların yanındaki kameraların yardımıyla otomobilin yanındaki kör açıda başka bir araç olup olmadığını belirliyor. Böyle bir durumda sürücüyü uyarmak ve doğru kararı vermesini sağlamak amacıyla aynanın yanındaki bir uyarı ışığı devreye giriyor.

  IDIS ise stresli durumlarda gereksiz bilgilerle sürücünün dikkatinin dağılmamasına katkı sağlayan elektronik bir bilgi sistem olarak dikkat çekiyor. Tekerlek hareketleri, gaz pedalının hareketi, gösterge kumandası ve fren gibi otomobildeki belirli fonksiyonları sürekli kontrol eden IDIS, güvenlik için hayati önem taşımayan cep telefonu çağrısı veya mesajı gibi bilgileri belli bir seviyede erteliyor.

  S80 Türkiye’ye biri dizel olmak üzere 5 farklı motor seçeneğiyle ithal ediliyor. motor gamının en üstünde 8 silindirli ve 4.4 litre hacmindeki benzinli motor yer alıyor. Bu motor, 315 beygir güç ve 440 Nm tork üretiyor. Bütünüyle alüminyumdan üretilen motor, günlük kullanımda en çok bulunulan devir olan 2000 d/d’den itibaren 370 Nm’lik dev bir torka ulaşıyor. 6 silindirli 3.2 litrelik benzinli motor ise 238 beygir gücü üretirken, 320 Nm’lik tork değerine ulaşıyor. S80’de sunulan diğer benzinli motor da 2.5 litre hacminde. Hafif basınçlı bir turboya sahip olan bu motor 200 beygir güç ve 300 Nm tork üretiyor. S80’de dizel seçeneğini ise Volvo’nun kendi ürettiği beş silindirli D5 dizel motor oluşturuyor. Kısa bir süre önce piyasaya sunulan ikinci D5 neslinden olan bu 2.5 litrelik motor, 185 beygir güç üretirken, 400 Nm tork sağlıyor.

  S80’de Volvo’nun dört tekerlekten çekiş sistemi (AWD) de bulunuyor. S80 isteğe bağlı olarak Volvo’nun ’Four-C’ teknolojisine dayanan aktif bir şasiyle tercih edilebiliyor. Bu sistem otomobilin davranışını sürekli olarak izlemek için çeşitli algılayıcıları kullanarak otomatik olarak ayarlanan gelişmiş bir şasiden oluşuyor.

  11.06.2008, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş