Volvo da araç geri çağırma furyasına katılabilir

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 7 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Mart ayında Çinli Geely tarafından satın alınan otomotiv üreticisi Volvo, Avrupa'daki müşterilerini, bir motor probleminin araçlarında aniden hızlanmaya neden olması konusunda bilgilendireceğini, gerekirse araçları geri çağırabileceğini açıkladı. Şirket sözcüsü Per-Aake Froeberg konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Avrupa genelinde yaklaşık 30 ülkedeki 150 bin müşterimize, dizel motorlardaki partikül filtrelerinde artan yağ seviyesiyle ilgili bir teknik konuda inceleme yaptığımız bilgisini veriyoruz" dedi.
  Froeberg, inceleme sonunda gerek görüldüğü takdirde toplu araç geri çağrısı yapabileceklerini de söyledi.

  [​IMG]

  YAĞ SEVİYESİNİ KONTROL EDİN
  Ancak şirket sözcüsü şu anda müşterilerini, yağ seviyelerini kontrol etmeleri konusunda bilgilendirdiklerini ve bunun da zaten sorun olsa da olmasa da herkesin yapması gereken bir kontrol olduğunu söyledi.

  Froeberg, üzerinde çalışılan teknik problemi, "Motor yağının yanma odasına girip sanki ek yakıtmış gibi bir etki yaratma olasılığı sorun yaratıyor. Bu da motorun hızında artışa neden oluyor" dedi.

  Bu sorun ilk defa, 2009 sonun da farklı müşterilerden gelen bazı şikâyetler sonrasında fark edildi. Problemin, dizel partükül filtresi olan beş silindirli dizel motora sahip sekiz modeli ilgilendirdiği belirtiliyor.

  Froeberg, gönderilecek ilk bilgilendirme mektuplarının bu haftanın sonuna kadar müşterilerine ulaşacağını da belirtirken, yağ seviyesinin en üst düzeyde olduğunu gören Volvo kullanıcılarının yetkili bayilere başvurmasını da söyledi.

  TOYOTA İLE KIYASLANAMAZ
  Froeberg, bir İsveç radyosuna verdiği röportajda, yaşanan sorunun Toyota'nın yaşadığı ve dünya genelinde 10 milyon aracın geri çağrılmasına neden olan hızlanma ve fren sorunlarıyla kıyaslanamayacağını da söyledi.

  Froeberg, "En başta söylemesi gereken ve en önemli olan şey, problemin Toyota'nın yaşadığıyla aynı olmadığıdır. Aradaki en büyük fark şu; kullanıcıların yağ seviyelerini kontrol ederek bu sorunla karşı karşıya olup olmadıklarını anlama şansları var" dedi.
  Yaklaşık 10 yıl ABD'li Ford'un bünyesinde faaliyet gösteren İsveç markası Volvo, Mart ayında Çinli otomobil üreticisi Geely'e satılmıştı.
  04.05.2010, Salı
   


Sayfayı Paylaş