Volta Pilinin Çalişma Prensibinin İncelenmesi

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 23 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Volta Pilinin Çalişma Prensibinin İncelenmesi
  DENEYİN AMACI: Volta pilinin yapısını ve özelliklerini incelemek.

  DENEYİN YAPILIŞI:
  1-Beherglas içine 200 ml Su koyunuz. Üzerine bir miktar sülfirik Asit dökünüz.
  2-Bakır ve çinko elektrotları şekilde görüldüğü gibi çözeltiye daldırınız.(Gerekirse iki döküm Ayak arasına Statif çubuk geçirerek, hertz ayaklarına elektrotlar tutturulabilir.)
  3-Voltmetrenin (+) ucuna bakır, (–)ucuna çinko elektrotları bağlıyarak pilin E.M.K. sını ölçünüz

  DENEYİN SONUCU:
  Voltmetre göstergesinin hareket etmesi devreden bir akım geçtiğini gösterir. Volta pilinde voltmetrenin gösterdiği değer 1 1 volttur.

  TEORİK BİLGİ:
  Bir iletken çözelti içine iki farklı iletken çubuk batırılarak bir pil meydana getirilir. İletken çözeltiye elektrolit iletken çubuklara da elektrot denir. Çubuklar pilin kutuplarıdır. İlk defa İtalyan fizikçisi Alessandro Count VOLTA bu düzeneği kurup ilk Elektrik üretecini yaptığı için bu pile “volta pili” denir

  Sulandırılmış sülfirik asit çözeltisi içine batırılarak basit bir volta pili yapılabilir. Çinko Atomları çözelti içinde çözünerek (+) yüklü iyon durumuna geçerler. Bu durumda çinko elektrot (–) , Bakır elektrot (+) yük kazanır. Çinko elektrottaki (–) yükler iletken vasıtasıyla bakır elektrota ulaştıklarında çözeltiden gelen Hidrojen iyonları nötr hale geçip Gaz halinde bakır elektrot üzerinde toplanırlar. zamanla bakır elektrot etrafında hidrojen gazının birikmesi arttığı için volta pili akım vermez hale gelir. Bu olaya “kutuplanma” denir. Deneyin sonunda (-) kutup çinko levha, (+)kutup ise bakır levha olmuştur.

  Yeni yapılmış bir volta pilinin iki kutbu arasına bir voltmetre bağlanırsa voltmetre 1,1 voltu gösterir Volta pili çok çabuk biten bir pildir. Elektrolitleri Sıvı olduğundan bir yerden bir yere taşınması zordur ve ekonomik değildir. Bu bakımdan günümüzde bunun yerine kuru piller tercih edilir.

  DENEYİN YAPILIŞI
  1-Şekilde görülen devreyi kurunuz.
  2-Bağlantı kablosunun bir ucunu yalıtkan saplı çubuğa takınız.
  3-Diğer bağlantı kablosunun ucunu direnç teli üzerinde yavaş yavaş gezdiriniz. Telin devreye giren boyu uzadıkça ampul, un ışıması zayıflar.
  4-Bu defa telin uzunluğunu yarıya düşürerek aynı deneyi tekrarlayınız.
  5-Deneyinizi değişik cins iletken tel kullanarak tekrarlayınız.

  DENEYİN SONUCU
  İletkenin boyu arttıkça iletkenin direnci de artar, boyu kısaldıkça iletkenin direnci de azalır. İletkenin kesiti arttıkça direnç azalır kesit azalırsa direnç artar.İletkenin direnci iletkenin cinsine (özdirencine) bağlıdır.

  TEORİK BİLGİ
  Bir iletkenin herhangi bir kesitinden birim zamanda geçen yük miktarına elektrik akımı denir. Akım şiddeti devreye seri bağlanan Ampermetre ile ölçülür. Bir iletkenin iki ucu arasındaki gerilim farkına volt denir ve devreye paralel bağlanan voltmetre ile ölçülür. Bir iletkenin direnci

  a)İletkenin boyu ile doğru orantılıdır

  b)İletkenin kesiti ile ters orantılıdır

  c)İletkenin özdirenci ile doğru orantılıdır. Buna göre R = q x l/S olur
  Direnç =Özdirenç x iletkenin boyu iletkenin kesiti şeklinde ifade edilir.
   


Sayfayı Paylaş