Volkswagen ile Mazda nın karı arttı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 31 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Volkswagen'in 3. çeyrek karı yüzde 28 arttı. Mazda Motor Corp'un bu yılın ilk yarısındaki net karı da yüzde 2 arttı. Wolfsburg merkezli şirketten yapılan açıklamada, geçen yıl 947 milyon euro olan temmuz-eylül dönemindeki net karın, bu yıl 1,2 milyar euroya (1,6 milyar dolar) çıktığı bildirildi.

  [​IMG]

  Karın artmasında, Avrupa ve ABD'deki talebin azalmasına karşın Çin, Rusya ve Hindistan gibi gelişmekte olan piyasalardaki satışların iyileşmesi etkili oldu.

  Bir yıl önce 3. çeyrekte 26 milyar euro olan satışlar, yüzde 11 artarak29 milyar euro (38,3 milyar dolar) oldu.

  Volkswagen Üst Yöneticisi Martin Winterkorn, şirketin şu ana kadar zor bir dönemde iyi bir performans sergilediğini belirtti. Şirketin Finans Direktörü Hans Dieter Poetsch de küresel ekonomik koşullara ve otomobil endüstrisinde son aylarda yaşanan bozulmaya rağmen, 2008 yılına ilişkin tahminleri teyit ettiklerini ifade etti. Volkswagen'nin 9 aylık karı ise bir önceki yıla göre 28,5 artarak 3,7milyar euro (4,9 milyar dolar) oldu.

  Mazda'nın net karı arttı

  Mazda Motor Corp'un bu yılın ilk yarısındaki net karı yüzde 2 arttı.Zayıf küresel talep ve yüksek girdi fiyatları nedeniyle şirket, kartahminlerini yüzde 28,6 oranında azaltarak 50 milyar yene (507 milyon dolar) düşürdü. Şirketin küresel araç satışları ilk yarıda yüzde 6 artarak 701 bin adete çıkarken, yendeki yükselişin etkisiyle gelirlerde yüzde 5 düşüş kaydedildi..
  31.10.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş