Volkanizma Sonucu Meydana Gelen Değişimler Nelerdir

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 12 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Volkanizma Sonucu Meydana Gelen Olaylar

  Mağmanın yerin derinliklerinden hareket ederek yer yüzüne çıkması veya yer yüzüne yakın derinliklere kadar gelerek soğuması olayına volkanizma denir.

  Volkanik sahalarda meydana gelen ve diğer yeryüzü şekillerindenbelirgin olarak ayrılan yer şekilleri vardır. Yer altında bulunan kızgın magma yerkabuğunun kırıklı yerlerinden yeryüzüne çıkar. Bu çıkışta yalnızca lavlar yüzeye çıkabildiği gibi, toz, kül, su buharı ve küçük kayaçlar da yüzeye çıkabilmektedir. Yerkabuğuna yaklaşıp yüzeye çıkamayan ve burada soğuyarak katılaşan lavlar derinlik volkanizmasını meydana getirir.

  Volkanik maddelerin yayılış alanlarında zamanla bir takım özel yeryüzü şekilleri meydana gelmektedir. Bunların başlıcaları; volkan konileri, kraterler, kalderalar, maarlar, diatremalar, peribacaları, yastık lavlar, dayklar, nekler ve barrankolardır.

  Yer kürenin derinliklerinde mağma eriyik halde bulunur. Mağma katı haldeki yer kabuğu tarafından tamamen kapatılmıştır.Y erin derinliklerindeki mağmanın yeryüzünde veya yeryüzüne yakın derinliklerdeki faaliyetlerine volkanizma denir. Bu tür faaliyetler daha çok yer kabuğunun kırıklı bir yapıya sahip olduğu yerlerde (fay hatları boyunca) oluşmaktadır.

  Volkanizma sırasında mağma katı, sıvı ve gaz halinde yer yüzüne çıkar. Çıkan sıvı maddelere lav, katı maddelere tüf denir. Gazların çoğu ise su buharıdır.

  Volkanizma ile çıkan malzemeler çıktığı yerde birikerek volkan konilerini oluşturur.

  Lavların akıcılığı az ise yüzeye çıktıktan hemen sonra katılaşarak dikey istikamette yükseltisi fazla olan volkan dağları oluşur. Bunlara kalkan volkanları denir. ör: Ağrı dağı

  Volkan konilerinin tepesinde bulunan çukurluğa krater denir.

  Bazı yanardağlarda ana koni üzerinde oluşmuş yan koniler de olabilir. Bunlara parazit koni denir. Ör: Erciyes dağı Volkanik patlamalarla bazı volkanların tepe kısmı uçarak çok büyük çanak oluşur.turkeyarena Bu çanaklara kaldera denir. Ör: Nemrut dağı (1441 yılında ikinci kez patlamıştır.) Gaz patlaması sonucunda Maar çukurları oluşur.(Meke tuzlası ve Acıgöl birer Maar’dır.)
   


Sayfayı Paylaş