Volkanik Göllere Örnekler

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 17 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Volkanik Göllere Türkiyeden Örnekler

  Volkanik Göller:
  Volkanik faaliyetler esnasında oluşan patlama çukurları içerisinde meydana gelen göllerdir. Başlıca volkanik göllerimiz, Meke Gölü, Acıgöl, Nemrut ve Gölcük gölleri ile Süphan Dağı’nın yan kraterlerinden birinde bulunan Aygır Gölü’dür.

  Nemrut Gölü: Türkiye’nin en büyük krater gölüdür. En derin yeri altı metre, en geniş yeri iki kilometredir. Yüzölçümü 13 kilometre karedir. Denizden yüksekliği 2247 m’dir. Yağmur ve kar sularıyla beslenir. Dip akıntısı nedeniyle tatlı sulu göldür. Kış mevsiminde donar ve buz kalınlığı insanların üzerinde yürüyeceği kadar kalınlaşabilir. Önceki volkanik patlamalar sonucu gölde kaldera adı verilen patlama kraterleri oluşmuştur. Kalderalar zamanla lav akıntılarıyla dolmuştur.

  Meke Tuzlası: İç Anadolu Bölgesi’nin volkan gölüdür. Halka biçimindedir. Volkan malzemesinin çevirdiği göl büyük bir platonun ortasında bulunmaktadır. Çapı 800 metredir. Suyu tuzlu olduğu için yüksek miktarda tuz elde edilebilir. Çok derin bir göl değildir.

  Acıgöl: Nevşehir’de bulunur. Eski adı Dabada gölüdür. Çapı 500 metredir. En derin yeri 30 metredir. Acı ve tuzlu bir suyu bulunur. Dibinde gazların çıktığı bir su kaynağı bulunur.

  Gölcük: Bir kilometrekare uzunluğunda bir krater gölüdür. Isparta’dadır. Volkan patlamaları sonucu oluşan kraterde zamanla yağmur sularının birikmesiyle oluşmuştur. Göl kenarının bir bölümünde taşlaşmış dolu tanelerini andıran, çok sert, yuvarlak ve ceviz iriliğinde kat kat volkan taşları yığıntıları vardır. Çevredeki kumların arasından sızan yağmur sularıyla beslenir. Isparta’nın içme suyu ihtiyacı bu gölden karşılanır.
   


Sayfayı Paylaş