Vistada readyboost özelliğini aktif ettir RAM'ini coştur

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve KaRaHaN tarafından 26 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. KaRaHaN Well-Known Member


  Nedir Bu ReadyBoost ?
  Sisteminize daha fazla bellek eklenmesi verimliliği arttıracaktır ve Windows® Vista™ ile ek verimlilik araçları – Windows SuperFetch™ ve Windows ReadyBoost™ - elde edersiniz.

  Vista’dan önce, tarama ve otomatik yedeklemeler gibi görevler sistem en az rahatsızlığa neden olunacağını düşündüğü zamanlarda yapılmaktaydı. Şimdi Windows Vista ile, SuperFetch teknolojisi en sık kullandığınız uygulamaları öğrenir ve bunları belleğe önceden yükleyerek hazırlar.

  Windows Vista’nın bir başka avantajı, SuperFetch ile birlikte kullanılan Windows ReadyBoost’tur. Performansı arttırmak için sistem belleği eklemek en iyi yol iken, Windows ReadyBoost, sistem belleği yükseltmelerin dışındaki bellekten yararlanmanızı sağlar. Bu özellik, sınırlı bellek genişletme kapasitesine sahip sistemlerde kullanım için idealdir.

  Vista tabanlı bir sisteme Flash bellek cihazı takıldığında AutoPlay iletişim kutusu, cihazın ReadyBoost için kullanılması seçeneğini sunacaktır. Ancak, Vistan’nın ReadyBoost için kullanılması seçeneğini sunması için Flash bellek cihazın hem performans hem de kapasite eşiğini karşılaması gerekir.

  Flash Diskim ReadyBoost özelliğini destekliyor nasıl aktif ederim?
  İlk önce Bilgisayarım'a girip flash diskimize sağ tıklayalım(bkz.Resim-1)

  [​IMG]

  Açılan Pencereden ReadyBoost sekmesini tıklıyoruz(bkz. Resim-2)


  [​IMG]

  Çok Önemli Not:Eğer karşınıza Resim 2deki gibi bir ekran gelmez ise aygıtı yeniden sınayı ReadyBoost özelliği mevcut olup tanımlanamamış olabilir..

  Resim-2deki gibi seçenekleri işaretleyiniz benim belleğimde 940mb boş yer kaldığı için öyle gözüktü sizde değişecektir istediğiniz gibi ayarlayın.Tamam dedikten sonra flash diskimizin içinde Resmdeki dosya oluşuyor(bkz.Resim-3)
  [​IMG]
  NOT:ReadyBoost özelliğiniz aktif iken sakın flashdiskinizi çıkartmayınız
  ReadyBoost özelliğini aktifleştirdiğimiz yoldan kapatıp öyle çıkarın.Flash diskiniz yanlış kaldırmayla arızalanırsa garanti dışı kalıyor benden uyarması.
  ReadyBoost özelliğiniz hayırlı olsun sisteminizdeki hızlanmayı görünce bana teşekkür edersiniz umarım
   


Sayfayı Paylaş