Vişnenin Özellikleri

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 17 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Vişnenin Özellikleri
  Vişne (Prunus cerasus) Gülgiller familyasından; Nisan-Mayıs aylarında beyaz renkli çiçekler açan, 2-9 metre boyunda bir ağaç ve meyvesidir. Yaprakları parlak, tüysüz ve kısa saplıdır. Meyve; açık veya koyu kırmızı renkli ve ekşi lezzetlidir. Ev ilaçlarında; gövde kabukları, meyvesi ve meyve sapları kullanılır.

  Kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyvedir. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan vişne, A ve C vitaminleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Vişne yüksek oranda beta-karoten, E vitamini gibi güçlü antioksidanlar içerir. Kiraz vişne ile benzer özellikler taşır.

  Vişnenin Faydaları İshali keser. Ateşi düşürür. İdrar söktürür. Ağrıları dindirir. Susuzluğu giderir. Öksürüğe iyi gelir. İltihap gidericidir. Mikrop öldürücüdür. Vücuda rahatlık verir. Kan basıncını düzenler. Damar sertleşmesini önler. Hafıza gelişimi için faydalıdır. Uyku düzensizliğinde faydalıdır. Vücudu ve mideyi kuvvetlendirir. En yüksek antioksidan içeren besinler arasındadır. Kas ağrılarının hafifletilmesinde olumlu etkileri bulunur. Sindirim sistemi sağlığı için yararlıdır. Eklem kireçlenmeleri ve gut hastalığında rahatlatıcıdır. Mide ve karaciğerin düzenli şekilde çalışmasına yardım eder. Kanser riskini azaltır. Vişnede bulunan antosiyanin kolon kanseri olasılığını azaltır. Vücutta biriken fazla suyun dışarı atılmasını sağlaması vişne yararları arasındadır.turkeyarena.net Kanser ve kalp hastalıklarının oluşumuna engel oluyor; yaşlanma sürecini yavaşlatıyor. Kırmızı-bordo renklerini veren antioksidan antoksiyanin maddesi vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

  Meyvesi, meyve sapları ve vişne ağacının kabukları kullanılır. Vişne reçeli ve vişne suyu farklı tadıyla severek tüketilen besinlerdir. Tıbbi açıdan kabukları ateş düşürücüdür. Sapları ise idrar söktürücü olarak kullanılır.
   


Sayfayı Paylaş