Vişne ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Vişne ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Ekşi kiraz, Prunus cerasus, Sour cherry, Griottier

  Vişne: Gülgiller familyasından; Nisan-Mayıs aylarında beyaz renkli çiçekler açan, 2-9 metre boyunda bir ağaç ve meyvesidir. Yaprakları parlak, tüysüz ve kısa saplıdır. Meyve; açık veya koyu kırmızı renkli ve ekşi lezzetlidir. Ev ilaçlarında; gövde kabukları, meyvesi ve meyve sapları kullanılır.

  Kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyvedir. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan vişne, A ve C vitaminleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Vişne yüksek oranda beta-karoten, E vitamini gibi güçlü antioksidanlar içerir. Kiraz vişne ile benzer özellikler taşır.

  Vişnenin Faydaları: İshali keser. Ateşi düşürür. İdrar söktürür. Ağrıları dindirir. Susuzluğu giderir. Öksürüğe iyi gelir. İltihap gidericidir. Mikrop öldürücüdür. Vücuda rahatlık verir. Kan basıncını düzenler. Damar sertleşmesini önler. Hafıza gelişimi için faydalıdır. Uyku düzensizliğinde faydalıdır. Vücudu ve mideyi kuvvetlendirir. En yüksek antioksidan içeren besinler arasındadır. Kas ağrılarının hafifletilmesinde olumlu etkileri bulunur. Sindirim sistemi sağlığı için yararlıdır. Eklem kireçlenmeleri ve gut hastalığında rahatlatıcıdır. Mide ve karaciğerin düzenli şekilde çalışmasına yardım eder. Kanser riskini azaltır. Vişnede bulunan antosiyanin kolon kanseri olasılığını azaltır. Vücutta biriken fazla suyun dışarı atılmasını sağlaması vişne yararları arasındadır.turkeyarena.net Kanser ve kalp hastalıklarının oluşumuna engel oluyor; yaşlanma sürecini yavaşlatıyor. Kırmızı-bordo renklerini veren antioksidan antoksiyanin maddesi vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Vişne Nasıl Kullanılır? Meyvesi, meyve sapları ve vişne ağacının kabukları kullanılır. Vişne reçeli ve vişne suyu farklı tadıyla severek tüketilen besinlerdir. Tıbbi açıdan kabukları ateş düşürücüdür. Sapları ise idrar söktürücü olarak kullanılır.
  [​IMG]
   
 3. RüzGaR Super Moderator

  vişneye bayılırım hemde çok faydalı herkes bolca tüketmeli bence
   

Sayfayı Paylaş