Verem Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 26 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Verem Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi
  Verem, diğer adıyla tüberküloz, Koch basili adındaki verem mikrobundan kaynaklanan bulaşıcı bir hastalıktır. Verem mikrobunun temel yerleşim yeri akciğerler olmakla birlikte kan yoluyla tüm vücuda yayılabilir.

  Verem Nedenleri: Hastalığın ana nedeni, koch basili denilen verem mikrobudur. Sağlık şartlarına uymamak, aşırı yorgunluk, şeker hastalığı, üzüntü ve stres, grip, boğmaca ve kızamık gibi hastalıklar vücut direncinin azalmasına ve buna bağlı olarak da hastalığın bulaşma ihtimalinin artmasına neden olur.

  Verem Nasıl Bulaşır? Verem, verem mikrobunu taşıyan aktif verem hastası kişilerden öksürük, hapşırma ya da yakından konuşma sonucu hava yoluyla bulaşır.

  Verem Belirtileri: Verem, üç devrede gelişir. Birinci devrede, hastada genel yorgunluk, iştahsızlık, sırt ağrıları, öksürük, ve 38 dereceye varan ateş görülür. Verem basili bu devrede tüberkül adı verilen iltihaplı bölgeler oluşturur. İkinci devrede hiç bir belirti görülmeyebilir. Fakat basiller bütün vücuda yayılarak deri, eklemler, kemikler, böbrekler, bağırsaklar, karın ve beyin zarına yerleşirler. Bu devrede tedaviye başlanmamışsa, vücudun direnci azalmaya başlar.

  Üçüncü devrede, verem basilleri kan veya lenf kanalları yoluyla yayılmaya devam eder. Hastada, yorgunluk, balgamlı öksürük, akşamları yükselen hafif ateş, iştahsızlık ve gece terlemeleri görülür. Bu devrede, tedavi edilmezse, diğer akciğer de hastalanabilir.

  Verem Tedavisi: Tedavinin ilk şartı iyi beslenme ve temiz havadır. Ayrıca, genel sağlığı ve morali korumak vücut direncini arttırmak ve iyileşmeyi kolaylaştırmak açısından önemlidir. Hastalanan kişinin tanısı konulduktan sonra mutlaka en az 6 ay süreyle, başta çeşitli antibiyotikler olmak üzere, ilaç tedavisi görmesi gerekmektedir. İlaç tedavisinin sonucunda iyileşme görülen hastalar belli aralıklarla Verem Savaş Dispanseri'ne kontrole giderler.
   


 2. Misafir Guest

  6 aydır aşırı halsizlik hafıf ateş ve biraz iştahsızlık var ve çok sık idrara çıkıyorum ppd tetsim 12 m çıktı ama akcigerlerim temız çıktı 300mg bi ilaca başladım gunde bıtane aç kara alıyorum 20 gündür halsiliğimde bi değişiklik yok aynı zamanda stil hasatasıyım bu durumun sebebi ne oldugunu anlayamadım kuladıgım ilaç yeterlimi 95 kg 24 yaşındayım..
   
 3. CAN Well-Known Member

  En iyi cevabı sizi muayene eden doktorunuz verecektir. Ama doktorunuzdan emin olamıyorsanız bir iki doktora daha görünmenizde yarar var. Tedavi doktordan doktora değişiklik gösterebiliyor. Geçmiş olsun...
   

Sayfayı Paylaş