Vejeteryan Diyet Listesi

Konusu 'Diyet-Fitness' forumundadır ve elif tarafından 19 Haziran 2007 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Vejeteryan Diyet Listesi
  Vejetaryen diyeti yapmak kilo vermeye yardımcı olur ve bizi bazı hastalıklara karşı korur.

  Vejetaryen diyetlerinin gerekli besinlerden yoksun olduğu düşünülüyordu. Fakat uzmanlar vejetaryenlerin gerekli tüm besinsel ihtiyaçları aldıklarını söylemektedir.

  Vejetaryenlerin kronik hastalıklara yakalanma riskleri daha azdır. Yüksek tansiyon ya da yüksek kolestrol gibi hastalıklara yakalanma riskleri diğer insanlara göre daha nadirdir.

  Tüm vejetaryen diyetlerinin kilo vermeye yardımcı olduğu söylenemez. Bazı vejetaryen diyetleri yağ ve kalori açısından oldukça zengindir.

  Marketlerde birçok etsiz ürün olduğu için bugünlerde vejetaryen olmak kolaydır. Vejetaryen diyeti yapmanın en kolay yolu vejetaryen içeriklerinden oluşan tarifler kullanmaktır. Ayrıca bir mağazaya gittiğinizde vejetaryenler için hazırlanmış yiyecekleri seçin.

  Vejeteryan Diyeti ile ilgili 8 Öneri:
  - Besinsel değeri arttırmak için ekstra besinlerle kuvvetlendirilmiş yiyecekleri tercih edin. Kalsiyum, D ve B12 vitaminleriyle kuvvetlendirilmiş soya ürünlerini seçin.
  - Tofu ve soya tercih edin.
  - Demir ve kalsiyum açısından zengin koyu, yapraklı yeşillikleri tüketin.
  - Protein değerini arttırmak için çorbalara ve omletlere fasulye ya da fındık ekleyin.
  - Besinsel garanti için günlük mineral ekleyin. Hamileyseniz ya da ekstra besinsel takviye gerektiren durumlarda doktorunuza danışın.
  - Az yağlı ya da yağsız süt ürünleri tercih edin.
  - Balık yiyerek gerekli olan omega-3 yap asidini alın.
  - İlk olarak haftada bir gün et yememeyi deneyin. Basit yemekler pişirerek işe başlayın.

  Vejeteryanizm sağlıklı bir yaşam tarzıdır ama uzmanlar et balık ve tavuğun besinler değerinin yüksek olduğunu vurgulamaktadır. Bu diyeti uygulamak istiyorsanız daha çok bitkisel ürünlere odaklanın tabağınızın bir kısmına et ürünleri koymayı da ihmal etmeyin.
   


 2. RüzGaR Super Moderator

  benim gibi vejeteryan olanlar için güzel bilgiler sağolun
   

Sayfayı Paylaş