Vatandaşlık Görevleri Nelerdir

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 23 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Vatandaşlık görevlerimiz nelerdir
  vatandaşlık görevleri nelerdir, vatandaşlık görevlerimiz, vatandaşlık haklarımız nelerdir, vatandaşlık görevlerimiz nedir, vatandaşlık görevleri vikipedi, vatandaşlık görevleri neler, vatandaşlık görevi

  A) Seçme ve Seçilme Hakkı: Milletvekili,muhtar, belediye başkanı ve diğer temsilcilerin katıldığı seçme işine seçim denilmektedir. 18 Yaşını dolduran her Türk genci seçme hakkına sahiptir.Seçimlere katılmak bireylerin hakkıdır.

  B) Kanunlara Uymak: Devlet toplumun düzenini sağlamk için kurallar koyar.Aile okul ve toplum kurallarına uymak bize yarar getirir. Kanunlara uymayanlar cezalandırılır. Kanunlara uyulmadığı zaman toplumun düzeni bozulur. Kanunlara uymazsak suçlu duruma düşeriz.

  C) Vergi Vermek: Devletin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için insanlardan aldığı paraya vergi denir. Vergi paraları bize: yol, okul, hastane, okul, köprü olarak geri döner. Ülkemizdeki vergiler başlıca şunlardır: Gelir vergisi, kurum vergisi, emlak vergisi, damga vergisi ve katma değer vergisidir.

  D) Askerlik Yapmak: TC vatandaşı ve sağlıklı olan 20 yaşındaki herkes askere gider. Yurtta ve Dünyada geleceğimizi güvence altına almak güçlü bir orduyla olur. Ülkemizi korumak için Türk Silahlı Kuvvetleri çalışır. Bunu da hava, kara, denizkuvvetleri ile sağlarlar.
   


Sayfayı Paylaş