Vatandaşlık Görevleri Nelerdir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 27 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Vatandaşlık görevlerimiz nelerdir
  Madde madde vatandaşlık görevlerimizi yazarmısınız, Vatandaşlık görevlerimiz nelerdir ile ilgili bilgi

  Vatandaşlık Görevleri Nelerdir

  Vatandaş:Aynı topraklar üzerinde yaşayan ve aynı devlete bağlı bireylere denir.Vatandaşlık önemli ve kutsal bir bağdır.

  Vatandaşlık hak ve görevleri dörde ayrılır;

  1-Seçme ve Seçilme Hakkı: Milletvekili, muhtar, belediye başkanı ve diğer temsilcilerin katıldığı seçme işine seçim denir. 18 Yaşını dolduran her Türk genci seçme hakkına sahiptir.Seçimlere katılmak bireylerin hakkıdır.

  2-Kanunlara Uymak: Devlet toplumun düzenini sağlamk için kurallar koyar. Aile okul ve toplum kurallarına uymak bize yarar sağlar. Kanunlara uymayanlar cezalandırılır. Kanunlara uyulmadığı zaman toplumun düzeni bozulur.Kanunlara uymazsak suçlu duroma düşeriz.

  3-Vergi Vermek: Devletin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için insanlardan aldığı paraya vergi denir. Vergi paraları bize: yol, su, elektrik, okul, hastane, köprü olarak geri döner. Ülkemizdeki vergiler başlıca şunlardır:Gelir vergisi,kurum vergisi, emlak vergisi, damga vergisi ve katma değer vergisidir.

  4-Askerlik Yapmak: TC vatandaşı ve sağlıklı olan 20 yaşındaki herkes askere gider.Yurtta ve Dünyada geleceğimizi güvence altına almak güçlü bir orduyla olur.Ülkemizi korumak için Türk Silahlı Kuvvetleri çalışır. Bunu da hava, kara, denizkuvvetleri ile sağlarlar.

  Vatandaşlık görevlerimiz nelerdir hakkında bilgi
   


Sayfayı Paylaş