Vasvar Antlaşması, Vasvar Antlaşmasının Önemi

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 25 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Vasvar Antlaşması
  Vasvar Antlaşması 10 Ağustos 1664'te Osmanlı Devleti'yle Avusturya arasında imzalanmış bir barış antlaşmasıdır. Antlaşma Szentgotthárd ile Eisenburg arasındaki Çakani'de (Cskany) imzalanmasına rağmen, bu birimin bağlı olduğu Vasvar şehrinin adı tarihi kaynaklara geçmiştir. Türkçe ve Latince kaleme alınan antlaşmanın Latincesi Osmanlılarda Türkçesi Avusturyalılarda kalmıştır.

  1658 yılında Erdel, Eflak ve Boğdan Beylikleri Avusturya'nın kışkırtmasıyla Osmanlı Devleti'ne karşı isyan ettiler. Bu nedenle Osmanlı Devleti'yle Avusturya arasında başlayan savaş Sultan IV. Mehmet döneminde 1658-1664 arasında 6 yıl devam etti. Köprülü Mehmet Paşa bu isyanları bastırdı. Köprülü Fazıl Ahmet Paşa Uyvar kalesini fethetti. Osmanlı kuvvetlerinin başarıları üzerine Papalığın tavsiyesi ile Avusturya barış görüşmelerine başlamak istedi. Avusturya Başbakanı Duc de Sagan, Macaristan'da bulunan Osmanlı ordusunun başkomutanı Köprülü Fazıl Ahmet Paşa'ya bir mektupla başvurarak elçi olarak Osmanlı ordusunda bulunan Simon Reninger'in görüşmeler için murahhas atandığını bildirdi. Sadrazamın bunu kabul etmesi üzerine görüşmeler başladı. Müzakereler sonunda Sadrazam tarafından onaylanan antlaşma Avusturya tarafına gönderildi ise de Avusturya imparatoru tarafından ancak St. Gotthard Savaşı sonrasında, Avusturyalıların askeri olarak üstün durumda olmalarına karşın onaylanıp gönderilmiştir.


  Bu antlaşmanın başlıca maddeleri şunlardır:
  1. Uyvar ve Nevograd kaleleri ile çevreleri Osmanlılarda kalacak. Zerinvar kalesi yeniden inşa edilmeyecek.
  2. Erdel Osmanlı Devletine bağlı kalacak ve her iki tarafta askeri kuvvetlerini Erdel'den çekecek. Osmanlı Devleti Erdel kralının Avusturya'ya saldırmasını önleyecek.
  3. Avusturya savaş tazminatı ödeyecek. İki tarafta karşılıklı 200.000 kara kuruş değerinde hediyeler gönderecek.
  4. Antlaşma 20 yıl geçerli olacaktır. İki tarafta akın ve çete faaliyetlerinde bulunmayacak.
  5. Osmanlı ordusu antlaşma hükümdarlarca onaylanıncaya kadar askeri harekatında serbest kalacak.
   


 2. umay0104 Well-Known Member

  site çok güzel. herkese tavsiye ediyorum. siteyi kurana tesekür ederim.
   

Sayfayı Paylaş