Varis Çorabı Nasıl Giyilir, Nasıl Kullanılır

Konusu 'Cilt Hastalıkları' forumundadır ve elif tarafından 21 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Varis Çorabı Nasıl Giyilir
  Çorabın giyilmesi için en uygun zaman. yataktan kalkmadan önceki zamandır. Çünkü bu durumda ayaklardan herhangi bir şişme söz konusu değildir. Çoraplar giyilirken bacak muhakkak kuru olmalıdır. (nemli olmamalıdır.) Daha önce bacakların hafifçe pudralanmış olması giyimi kolaylaştıracağı için tercih edilmelidir. Eğer çorabınızı bir bandaj üzerine giyecekseniz önce ince bir naylon çorap giymeniz tavsiye olunur. Böylece çorabınızı herhangi bir zorluk çekilmeden kolayca giyilecektir.

  Çorabınızı giymek için rulo yapmanıza veya tersyüz etmenize gerek yoktur. Varis çorabınızı avucunuzun içi ile sıvazlayarak ayağınıza özellikle de topuğunuza tam olarak oturmasını sağlayınız. Çorabınızı KESİNLİKLE üst ucundan tutup çekerek giymeyiniz. Avuç içinizle çorabı yukarıya doğru sıvazlayarak bacağınızın üzerine eşit gerginlikle oturmasını sağlayınız.

  Külotlu çoraplarda, yukarıda belirtilen işleme belinize kadar devam etmelisiniz.

  Açık parmaklı çoraplar giyilirken çorabınızın ayak ucu kısmı ayak parmaklarının serbest hareket edebilmelerine imkan sağlamak için ayak parmaklarınızın dibinde kalmalıdır. Çorapların elastikliği çok iyi olduğundan çorabınızın ayak ucu kısmı kendinizi rahat hissetmenize bağlı olacak biçimde ayak parmak diplerinin biraz önünde veya arkasında olabilir. Çorabınızı giyme işlemini tamamladığınızda çorap terliğinizden burundan tutarak çekip çıkartınız.

  Doğru giyilmiş VARİS çoraplarında;
  Dizaltı çoraplarda, üst uç dizin hemen altına kadar çekilmiş olmalıdır.
  Diz kasık ortası çoraplarda, lastikli kısım uyluk kemiğinizin orta hizasında olmalıdır.
  Kasığa kadar olan çoraplarda, lastikli kısım kasığa kadar çekilmiş olmalıdır.
  Külotlu çoraplarda lastkli kısım bele kadar çekilmiş olmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş