Varikosel Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 25 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Varikosel Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi
  Ameliyat sırasında mikroskop kullanılması önerilmektedir. Ameliyatı kasık bölgesinden yapılan küçük bir kesi ile gerçekleşir. Testisi drene eden venler bağlanır. Basit bir ameliyattır ve genellikle hastane de yatmayı gerektirmez. Varikosel ameliyatının başarı şansı değişiktir. Mikroskobik yapılan ameliyatların başarı şansı diğerlerine oranla çok daha yüksektir. Yaklaşık 30-60 dk. sürer. Bu sırada testisle ilgili diğer oluşumların zarar görmemesine özen gösterilmelidir. Varikosel ameliyatı dikkatli yapılmaz ise hidrosel (testis çevresinde sıvı birikimi), atrofi gibi komplikasyonlar görülebilir. Ama son yıllarda, ameliyat tekniğinde elde edilen ilerlemeler sayesinde bu komplikasyonlara hemen hemen hiç rastlanılmamaktadır. Bunda cerrahın deneyimi önemlidir. Ameliyat olacak kişilerin bunu iyi bilmesi ve ameliyatı yapacak doktordan da bu konuda bilgi alması gerekir. Ameliyattan 3 ay sonra sperm üretiminde düzelme görülmeye başlar. Sperm tetkiki ameliyattan sonraki 3-6. ayda yapılmalıdır. Sperm üretimindeki düzelme ameliyat olan hastaların %50-80 inde görülür. Gebelik üzerindeki etkisi de yüzde 20-69 civarında artmaktadır. Azoospermi olgularında da varikosel ameliyatı yapılması önerilirse de, başarısının daha düşük olacağı önceden belirtilmelidir.

  Ameliyattan sonraki beşinci gün dikişler alınır. Dikiş alındıktan sonraki gün banyo yapılabilir, artık pansuman gerekmez. Bundan sonra aşırı zorlanmamak kaydıyla cinsel ilişki de serbesttir.

  Enfeksiyon: Ameliyat yerinde hareketlerle beraber ağrı olması normaldir. Enfeksiyon veya kanama bulguları (aşırı ağrı, şişlik, akıntı veya kızarıklık) varsa hekime müracaat edilmelidir.

  Fıtık: Az da olsa fıtık riski olabileceği için, bir ay ağır egzersiz yük taşıma ve spor yapılmamalıdır.
   


Sayfayı Paylaş