Vanın Tarihi ve Turistik Yerleri

Konusu 'Doğu Anadolu Bölgesi' forumundadır ve hakan788 tarafından 2 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Vanın Tarihi ve Turistik Yerleri
  Van Gölü ve Akdamar Adası
  Van iline adını veren Van Gölü Türkiye’nin ve dünyanın en büyük soda gölüdür. Dört tarafı yüksek dağlarla çevrilidir. İçinde Akdamar, Adır, Çarpanak, ve Kuş adaları olmak üzere 4 ada bulunmaktadır. Tarih boyu Yüksek Deniz, Nairi Denizi ve Yukarı Deniz dendiği gibi Deryaçe (Küçük Deniz) adını da alır. Gölün suyu çok tuzlu ve sodalıdır. Sabunsuz köpük verir ve temizlik maddeleri kullanılmadan içinde herşey yıkanabilir ve temizlenebilir. Her mevsim, her saatte farklı bir renk alan, gündoğumu ve günbatımının muhteşem olduğu göl, bölge turizmine önemli bir katkı sağlamaktadır. Sahil boyunca yapılaşma ile bozulmamış koylar, yeşil bitki örtüsüyle sarılmış kıyılar görülmeye değerdir.

  Van Gölündeki adalardan en büyüğü olan Ahtamar Adası, üzerindeki kilisesi ile ünlüdür. 900′lü yılların başında Kral Gagik tarafından yaptırılmış olan kilise taş işçiliğinin en seçkin örneklerindendir. Akdamar adasına Gevaş iskelesinden dolmuş motorları çalışmaktadır.

  Kaleler
  Van’a bir anlamda “Kaleler Kenti” denilebilir. Van ve çevresinde küçüklü büyüklü çok sayıda kale bulunmaktadır. Bu tarihi kalelerden bir kısmı Urartu döneminden, diğerleri Ortaçağ ve sonrasından kalmadır.

  Önemli Kaleler Aşağı ve Yukarı Zıvistan Kalesi, Beyüzümü Kalesi, Çatak Kalesi, Lamurkesen (Zernek) Kalesi, Hişet Kalesi, Pizan (Örenkale) Kalesi, Kalecik, Zernaki Tepe Kalesi, Muradiye Kalesi, Albak (Başkale) Kalesi, Deliçay Kalesi, Çelebibağ Kalesi, Yoncatepe Kalesi, Müküs Kalesi ve Amik Kalesi olarak sayılabilir.

  Van Kalesi: Van Kalesi, Van il merkezi sınırları içerisinde olup, şehir merkezine 5 km. mesafede bulunmaktadır. Urartu kalelerinin görkemlilerindendir.

  Hoşap Kalesi: Van il merkezine 60 km. uzaklıkta, Gürpınar ilçesinde, Van-Hakkari karayolu üzerindeki Hoşap (Güzelsu)’da yer almaktadır. Dik bir kaya kütlesi üzerine kurulan kale, iç kale ile bunun kuzeyindeki dış kaleden oluşur. Gözetleme kulesi, surları, burçları, beden duvarları, mescit, fırın, zindan seyir köşkü, harem, selamlık ve orijinal demir kapı kanatları kalenin önemli yapılarıdır. Ayrıca kalenin güney tarafında Van Bölgesinin en eski Osmanlı Köprüsü bulunur.

  Ağartı Kalesi: Van Gölü’ nün doğu kıyısında kurulan kale iyi korunarak günümüze kadar gelen sur duvarları andezit taş bloklarla örülmüştür.

  Kef Kalesi: Urartu’ların önemli merkezlerinden biridir. Kalede çok odalı bir saray, hayvan ve bitki rölyefleri vardır.

  Çavuştepe Kalesi: Van il merkezine 25 km. uzaklıkta, Gürpınar ilçesine bağlı Çavuştepe köyünde yer almaktadır. Bol Dağı silsilesinin batı ucuna kurulmuş olan kale; aşağı ve yukarı kalelerden oluşmaktadır. Kale, II. Sarduri tarafından M.Ö. 764-734 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Kalelerde Haldi tapınağı, açık hava tapınağı, surlar, depo, ahır, saray binaları, su sarnıçları, çivi yazısı bulunmaktadır.

  Ayanıs Kalesi: Van’a 35 km. mesafedeki Ayanıs köyündedir. Argişti’nin oğlu Rusa tarafından M.Ö. 645-643 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Urartu tarihinin son safhalarının aydınlatılması açısından çok önemlidir. Van Gölü sahiline yakın bir alanda kuruludur.

  Toprakkale: Van il merkezinin doğusunda Zimzim Dağları silsilesine bağlı kayalık bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kale Urartu kralı II. Rusa tarafından M.Ö. 685-645 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Sarnıç, açık hava tapınağı, kayaya yontulmuş merdivenler bulunmaktadır.

  Aşağı-Yukarı Anzaf Kaleleri: Van’ın 10 km. kuzeydoğusunda Van-Özalp karayolu yakınında yer almaktadır. Aşağı ve Yukarı Kalelerden oluşmaktadır. Her iki kalede surlar, kuleler, atölye, depo, saray yapısı, kitabe bulunmaktadır.

  Kiliseler
  Akdamar Kilisesi: Gevaş ilçesi sınırları dahilinde Van Gölü içersinde bulunan en büyük adaya ismini veren kilisedir. Adanın güney doğusuna kurulmuş olan kilise sahile 3 km. uzaklıktadır. Günün her saatinde Akdamar Adası’na, sahilde bulunan motorlarla ulaşım sağlanmaktadır.

  Adır Kilisesi: Kilise, Van merkezine bağlı Yaylıyaka köyü döşeme mezrasına yakın Van Gölü içersindeki aynı isimli adada yer almaktadır. Adanın güney tarafına kurulmuştur. Manastır 1305 yılında yapılmıştır. Daha sonra 1621 yılında Aziz Georges Kilisesi eklenmiştir. Yakınında bulunan sahildeki teknelerle ve Van İskelesi’nden kiralanacak teknelerle gezilip görülebilir.

  Yedi Kilise Erek Dağı eteklerine 8. yüzyılda inşa edilmiştir.

  Cami, Medrese ve Kümbetler
  Van’daki önemli camiler Ulu Cami, Hüsrev Paşa Cami, Kızıl Camii, Gevaş İzzettin Çir Camii, Süleyman Han Camii, Kaya Çelebi Camii, Horhor Camii, Abbasağa Cami’dir. Hüsrev Paşa Medresesi, Hoşap Hasan Bey Medresesi, Hoşap Evliya Bey Medresesi, Gevaş Halime Hatun Kümbeti, Erciş Anonim (Zortul) Kümbet görülmeye değerdir

  Köprü ve Su Kanalı
  Van’ daki köprüler Bend-i Mahi Köprüsü, Kırmızı Köprü, Çatak Köprüsü, Hurkan Köprüsü, Zeril Köprüsü, Şeytan Köprüsü olarak sayılabilir.

  Geleneksel Van Evleri
  Van evleri Van’ın geleneksel mimarisinin günümüze taşıyan önemli unsurlardır. Tarihi Van Kalesi’nin güneyinde bulunan eski Van şehri, çarşıları, sokakları, mahalleleri, han, hamam, taş döşeli caddeleri yanında Van Evleri ile Osmanlı kentlerinin tipik özelliklerini taşımaktadır.

  Mesire Yerleri
  Van’da yer alan mesire yerleri arasında; Van’ a 20 km. uzaklıkta, doğal plajları ve yeşilliği ile hoş görünümlü Edremit, yeşillikler arasında doğal plajları ile bir gezi ve mesire yeri olan Gevaş, İl merkezine 80 km. uzaklıkta, iki çayın birleştiği yerde bir vadi içerisinde ormanlık, hoş manzaralı Çatak ile İl merkezine uzaklığı 40 km. mesafede Van Gölü’ nün sahilinde Süphan Dağı karşısında doğal plajları ve meyve bahçeleri ile ünlü Amik sayılabilir.

  Müzeler ve Örenyerleri
  Van Müzesi

  Van Kalesi

  Merkez Hoşap Kalesi

  Gürpınar Akdamar

  Gevaş Hoşap Köprüsü

  Gürpınar Abdurrahman Gazi Türbesi

  Merkez Kaya Çelebi Camii

  Merkez Hüsrevpaşa Camii

  Merkez Ulu Camii

  Merkez Kızıl Camii

  Merkez Beyazözümü Köyü

  Merkez Zernaki Tepe

  Erciş Zelve Şehitliği

  Merkez Çarpanak Kilisesi

  Merkez / Çitiören Köyü Topkale

  Merkez Adir Kilisesi turkeyarena

  Merkez / Halkalı Hoşap Mezarlığı

  Gürpınar Gevaş Selçuklu Mezarlığı

  Gevaş Tarihi Taş Köprü

  Hakkari Şemdinli

  Bağlar Kelat Sarayı

  Bağlar Yeşil Anıtsal Kayam Özalp

  Yeşilalıç Put Mağarası Gürpınar

  Yeşilsalkım Zive Hanı

  Çatak Van Evi

  Merkez Konut (Harabe)

  Merkez Camii

  Merkez Biçermah Tarihi Mezarlığı

  Merkez Çukurca Mah. Çukurca Nehri Mezarlığı

  Bağlar Aşağı Anzaf Kalesi

  Aşağı Anzaf Türbe

  Merkez Konut

  Merkez Kilise

  Merkez Türbe

  Merkez Dilkaya Köyü

  Edremit Yavuzlar Doğal Oluşumu Başkale

  Yavuzlar Zeril Köprüsü

  Çatak Hurkan Köprüsü

  Çatak Yanal Kilisesi

  Başkale Yanal Çavuştepe Kalesi

  Gürpınar Çavuştepe Ayanıs Kalesi

  Agartı Hüsrevpaşa Türbesi

  Merkez Eski Van Şehri Mezarlığı

  Merkez Molla Kasım Türbesi Mezarlığı

  Molla Kasım Otluca Köyü Mezarlığı

  Merkez Otluca Molla Hıdırı Fır. M.

  Yavuzlar Kaleören Köyü Mezarlığı

  Kaleören Barış Köyü Mezarlığı

  Barış Tepebeşı Mah. Mezarlığı

  Başkale Germen Köyü Mezarlığı

  Germen Çatak Tarihi Mezar

  Çatak Aliyar Kümbeti

  Erçiş Nişancı Kümbeti

  Erçiş Tekler Köyü Mez.

  Erçiş/Tekler Ziyaret Köyü Mez.

  Erçiş/ Ziyaret Haydar Bey Köyü Mez.

  Erçiş/Haydar Bey Çelebi Bağı Mez.

  Erçiş Hamur Kesen Köy. Mez.

  Gürpınar/Hamur Kesen Ganisipi Şelalesi

  Çatak Bend-i Mahi Şelalesi

  Muradiye Hamurkesen Camii

  Gürpınar/Hamurkesen Yukarı Anzaf Kalesi

  Merkez/Dereüstü Muradiye Kilisesi

  Muradiye Bend-i Mahi Köprüsü

  Muradiye/Karahan İzzettin Şir Camii

  Gevaş Demir Ergitme Merk.

  Gevaş/Balan Meslek Lisesi

  Merkez Közüt Kalesi

  Muradiye Muradiye Kalesi

  Muradiye Hasan Bey Medre. Tür.

  Gürpınar Hoşap Hanı

  Gürpınar Tuşpa Nekropolü

  Merkez Evliya Bey Medresesi

  Merkez Amik Kalesi

  Merkez/Amik Alaköy Urartu Kalesi

  Merkez/Alaköy Ermişler Urartu Kay.

  Merkez/Ermişler Karagündüz Höy. Nek.

  Merkez/Karagündüz
   


Sayfayı Paylaş