Vanilya ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Vanilya ve Faydaları

  Diğer İsimleri: Vanilla planifolia, Vanilla plant

  Vanilya (Vanilla planifolia): Salepgiller familyasından; tropikal bölgelerde yetiştirilen, tırmanıcı gövdeli bir bitkidir. Yaprakları sapsız, yassı etlidir. Meyvesi 15-20 cm boyundadır. Kullanılan kısmı henüz yeşilken toplanan ve sırasıyla kuru ve nemli yerlerde bırakılarak kurutulan, olgunlaşmamış meyveleridir. Kendine mahsus bir kokusu vardır. Çok az yağ içeren vanilyada hiç kolesterol yoktur, fakat şeker oranı yüksektir. Bu nedenle kalori değeri fazladır.

  Yetiştirildiği Yerler: Vanilya tropik ülkelerde yetişen bir bitki olup Türkiye’de ancak seralarda veya botanik bahçelerde yetiştirilebilir.

  Toplanması-Saklanması: Olgunlaşan meyveleri 3-4 dakika kaynar suya daldırılıp çıkarıldıktan sonra küplerde terlemesi beklenir ve 3-4 hafta güneşte kurutulduktan sonra kullanılır.

  Vanilyanın Faydaları: Ateşi düşürür. Adet söktürücüdür. Hazmı kolaylaştırır. Ruhi bunalımı geçirir. Vücuda kuvvet verir. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Mide ve sinir sistemini uyarır. Sinirleri yatıştırır ve bunalımı gidermeye yardımcı olur. Bronşları temizler ve öksürük söktürür. turkeyarena Solunum yollarını temizler ve öksürüğü kesmeye yardımcı olur. Vanilya Yağı, sinir sistemini uyarıcı etkisi ile mideyi uyarıcı ve cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir.

  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Vanilya Nasıl Kullanılır? Besleyici değeri sınırlı olan vanilya kokusu için sütlü tatlılara, pasta ve çikolatalara katılır. Ayrıca, vanilya yağı parfümler ve çeşitli kozmetik ürünlerde de kokusu için kullanılmaktadır. Vanilya ve vanilya yağı aşırı kullanılmamalıdır. Vanilya yağı birkaç damladan fazla alınırsa kusma yapabilir.
  [​IMG]
   
 3. RüzGaR Super Moderator

  vanilyanın kokusuna bayılırım. çokta faydalıymış teşekkürler bilgiler için
   

Sayfayı Paylaş