Valinin Görev ve Yetkileri Nelerdir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 6 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Valilerin Görev ve Yetkileri Nelerdir
  Valinin Görev Ve Yetkileri Nelerdir Madde Madde şöyledir;

  Valilerin görev yerleri İçişleri Bakanlıgı tarafında belirlenir. Valiler için İçişleri Bakanlığının belirlediği görev ve yetkiler şöyle özetlenebilir;

  a) Kanun, tüzük, yönetmelik ve Hükümet kararlarının verdiği yetki kullanmak ve bu görevleri yerine getirebilmek için genel emir çıkartabilirler.

  b) Vali, kanun, tüzük, yönetmelik ve hükümet kararlarının ilan edilmesini ve uygulanmasını sağlar ve bakanlıklardan gelen talimatları ve emirleri uygular. Bu işlerin gerçekleşebilmesi için gerekecek bütün tedbirleri alabilir.

  c) Vali, ilde teşkilatı veya görevli memuru bulunmıyan işlerin yürütülmesini, bu işlerin görülmesiyle yakın ilgisi bulunan her hangi bir idare şube veya daire başkanından istiyebilir. Bu suretle verilen işlerin yapılması mecburidir.

  d) Vali görevde bulunduğu ülkede Cumhuriyet bayramında yapılacak olan törenlere başkanlık yapar ve tebrikleri kabul eder.

  e) İlde bulunan devlet memurlarını direk atayabilir, bazılarında görüş bildirebilir ve bir kısım memurlarında görev yerlerinin belirleyip değiştirebilir.

  f) Bulunduğu ilin her açıdan genel idaresini ve gidişini düzenleme ve denetleme ile görevlidir.

  g) Vali bulunduğu ilde olan askeri gücün komutanıdır, amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzenini korumak için tedbirler alabilir.

  h) İlde bulunan yönetim kuruluşları üzerinde vesayet yetkisini kullanabilir.
   


Sayfayı Paylaş