Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 11 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır
  Vajinismus terapileri için dünyada en sık olarak cinsel bilişsel - davranışsal tedavi yaklaşımları ile hipnoz tedavileri yer almaktadır.

  Vajinismus tedavisi için bilişsel yaklaşımlar
  Bilişsel cinsel yaklaşımlar arasında; hastanın genital organları, kızlık zarı (himen), vajina yapısı, ilk gece, cinsellik hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi, cinsellik ile ilgili diğer açıklayıcı bilgilerin verilmesi sayılabilir.

  Vajinismus tedavisi için davranışçı yaklaşımlar (Vajinismus egzersizleri)
  Vajinismus tedavileri için dünyada en sık olarak uygulanan davranışçı cinsel yaklaşımlar arsasında; ayna egzersizleri, masaj egzersizleri (sensate focus), kegel egzersizleri, çubuk uygulamaları ve parmak egzersizleri yer almaktadır. Bu davranışsal egzersizler halk arasında "vajinismus egzersizleri" olarak da bilinmektedir.

  Kişiye öğretilen “Kegel egzersizleri” ile vajinadaki "pubokoksigeus kasının (PC kası)" çalışmasını denetim altına alması amaçlanmaktadır. Kegel egzersizleri öğrenmesi son derece kolay olan vajinismus egzersizleri ve çalışmaları arasındadır. Kegel egzersizleri de tek başına sorunun üstesinden gelinmesine yetmez.

  Vajinismus tedavisi için erkek eşlere öneriler
  Cinselliğin halen yanlış inanışlarla dolu olduğu ülkemizde bilişsel programlar erkek eşlere de uygulanmalıdır, çünkü bu konularda erkeklerin de pek çok bilgi eksiklikleri bulunmaktadır. Bazen erkelerde görülen erken boşalma ve sertleşme problemleri varsa bu sorunların da vajinismus tedavisi sırasında halledilmesi gereklidir.

  Erkek eşlerin tedavi sırasında eşlerine destek olmalarını, sabırlı ve rahat olmalarını önermekteyiz. Çünkü motive edici yaklaşımlar son derece önemlidir.

  Vajinismus egzersizleri ve ev ödevleri
  Klinik ortamında yapılan çalışmalar verilen “ev ödevleri” ile tekrarlanmalıdır. Ev ödevlerinin düzenli çalışılması tedavi sürecini etkileyen en önemli faktörlerdendir. Kliniğimizde uygulatılan vajinismus egzersizleri son derece kolay ve zahmetsizdir.

  İçlerinde derin korkular taşıyan hastalarda uygulanan hipnoz tedavileri (hipnoterapi) çok iyi sonuçlar vermektedir. Bu şekilde kişilerin içlerindeki korkuları yenmeleri ile gevşeme sağlanabilir.
   


Sayfayı Paylaş