Vajinismus Nedir, Vajinismus Neden Olur

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 20 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Vajinismus Nedir, Vajinismus Neden Olur
  Vajinismus hastalığı; ilişki sırasında ön sevişmede hiçbir sorun yaşamayan, hatta zevk dahi alan bayanlarda cinsel birleşme anı geldiğinde yaşadıkları istemsiz kasılmalar sonucunda penisin vajina içine girememesi veya son derece ağrılı, zor şekilde girmesi ile karakterize bir cinsel sorundur.

  İstemsiz vajinal kasılmalar sonucunda cinsel birleşme (penetrasyon) ya hiç olamamakta veya son derece ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bazen de vajinaya penisin yalnızca uç kısmı girebilmektedir. Hatta bu şekilde çok nadir de olsa gebe kalan hastalar da olabilir.

  Vajinismus (vaginismus) sorunu % 90 psikolojik, % 10 organik (yapısal) nedenlerden ötürü ortaya çıkan, cinsel ilişki sırasında istemsiz kas kasılmaları ile kendini gösteren bir cinsel işlev problemidir.

  Vajinismusun psikolojik nedenleri arasında en sık olarak çocukluk çağında çevreden alınan cinsellikle ilgili mesajlar, yaşanılan olaylar ve özellikle gençlik yıllarında toplumdan alınan ilk gece ile ilgili öyküler yer almaktadır. İnsanlarda cinsel kimlik çok genç yaşlardan itibaren şekillenmektedir.

  Vajinismus (vaginismus) sorunu organik nedenleri arasında ise daha çok doğuştan gelen kızlık zarı, vajina ve dış genital bölgede yer alan yapısal problemler bulunmaktadır.

  Bazı kişilerde gözle görünen hiçbir neden olmamasına rağmen vajinismus ve cinsel ilişkiye girememe sorunu karşımıza çıkabilmektedir. Bu kişilerde sorunun kaynağı bilinçdışının derinliklerinde yatmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş