Vajinismus Nasıl Çözülür, Aşılır, Önlenir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 14 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Vajinismus Nasıl Çözülür, Aşılır, Önlenir
  Vajinismusun en yaygın nedeni, yetiştirme çağındaki kızlara sexin kötü birşey olarak öğretilmesidir. Genç kız, cinselliği yıllarca kadınlar için zarar verici, aşağılayacı, yanlızca erkeklerin zevk aldığı ve kadınların kaçması gereken bir şey gibi görüyor. İlişkiyi yaşayacağı sırada bilinçaltında yerleşen bu yanlış fikirleri istemeyerekde olsa hatırlıyor ve ilişkiye girmekten rahatsızlık duyarak kasılıyor.

  En büyük yasak genç kızların, evleninceye kadar aman kızlık zarıma bişey olmasın dürtüsüyle yaşadıkları gerginlik de ilişki sırasında önlerine büyük bir piskolojik set çekiyor. Yanı sıra, kulaktan dolma yanlış cinsel bilgiler yüzünden ilk ilişki sırasında korkunç bir acı duyacakları fikrine saplanıp, ilişkiden uzaklaşıp soğuyabiliyorlar.

  Birde diğer faktör olan ne yazikki cinsel taciz veya tecavüz. kadın her şekilde bu olayı yeniden hatırladığı için ilişki sırasında istem dışı kitlenip kalabiliyor.

  Uzmanlar ülkemizde daha çok bekareti koruma kaygısına bağlı olarak ortaya çıkan vajinismusun tedavisinde, öncelikle hastayı cinsel birleşmenin tehlikeli bir şey olmadığına ikna etmeye çalışıyorlar. Çünkü kadınlar, ön yargılardan kurtulduklarında erkekler gibi cinselliklerini doyasıya yaşayabiliyorlar. korku ve kaçınmalara ön plana çıktığında, yaşamdan alınan zevk de azalıyor.

  Vajinusmus şikayetinden kurtulup, cinselliği ağrısız, zevkle yaşayabilmek için mutlaka bir uzmandan yardım almanız gereklidir..

  Uzmanlardan Öneriler: Vajiismus yaşayan hastaların tedavisinde, kadının, sıkıntılarınıifade ederek rahatlamasını sağlıyoruz. Ardından evinde kendi başına eşiyle yapacağı çalışmalarda üstündeki korku ve endişeyi atmasına yardımcı olunuyor.Bu yöntemle, hastanın çok önemli. kendi emeğiyle yol aldıkça, kadının kendine olan güvenide artıyor. Hastahanelere bu sorunla gelenlerin sayısı çok fazla sorunları aynı olan bu kadınların, iknayı ve bilinçlendirmeyi amaçlayan grup görüşmeleride yapılabiliyor. Devam eden tedaviyle birlikte, ekibi ve eşiyle işbirliği iyi olan kadınlarda 90-95 oranında düzelme görülüyor 10-15 kişiden oluşan gruplara haftada 2 gün toplanılıyor. Tedavi süresi 1 ila 3 ay içinde olumlu sonuçlar vermeye başlıyor…
   


Sayfayı Paylaş