Uzunluk Ölçülerini Kullanan Meslekler

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 29 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Uzunluk ölçülerini kullanan meslekler nelerdir
  Uzunluk ölçülerini kullanan meslekler performans, Uzunluk Ölçüleri Kullanan Meslekler hangileridir

  Uzunluk Ölçülerini Kimler Kullanır, uzunluk ölçülerinin kullanıldığı yerler, uzunluk ölçülerinin kullanıldığı alanlar

  Metre ve Santimetre nedir
  Metre ve santimetre bir uzunluk birimidir. Metrenin kısaltması olan “m” harfi ile santimetrenin kısaltması ise “cm” gösterilir.
  Bu uzunluk ölçüm birimleri hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Örneğin terziler dikecekleri eşyayı biçerken belli ölçüler dâhilinde biçmek durumundadırlar. Bunun için metre ve santimetreyi tercih ederler. Benzer şekilde mühendisler projelendirme çalışmalarında da bu birimleri kullanmaktadırlar.
  Meslekteki kullanım alanları dışında günlük yaşamda en basitinden evimize bir eşya alırken onu koyacağımız yerin ölçüleriyle aldığımız eşyanın ölçülerinin uygun olması gerekir, kapı pencere takarken yine bu ölçüm birimlerinden faydalanılır. Kısaca hayatımızın her alanında ihtiyaç duyabileceğimiz ölçüm birimleridir metre ve santimetre.

  UZUNLUK ÖLÇÜLERİNİ KULLANAN BİRKAÇ MESLEK

  Terzilik
  Terziler, çok uzun yıllardan beri, belki de ilk insanlardan beri, insanları çetin doğa olaylarından korumak amacıyla giysiler dikerler. Kumaşlar, iğne, iplik, dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir.
  Kıyafet dikilecek kişinin beden ölçüleri metre ile alınır.
  Kumaşlar metre ile ölçülerek kesilir.
  Kumaşlar makine ya da el ile dikilir.

  Marangozluk
  Ağaç işleme işidir. Ağacın doğal hâliyle ya da makinelerce işlenmiş haliyle alınıp, ölçülere göre kesme, biçme, zımparalama gibi işlemlerden geçirilerek nesnelerin ortaya çıkartılması işidir. Bu işi yapanlara marangoz denir.
  Ahşap malzemeleri, isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek, binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere de marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar, marangozların en sık kullandıkları araçlardır.

  İnşaat Mühendisliği
  İnşaat mühendisleri, yapıların taşıyıcı sistemine ait hesaplamaları yaparlar. Bu hesaplamalara göre aks aralığı, kullanılacak malzemeye göre kolon, kiriş ölçü ve boyutları ile (betonarme ise) donatı yoğunluğu, (çelik yapı ise) görüntü tipi seçilir. Plan ve projeler, ölçeklere göre uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.

  uzunluk ölçülerini kullanan meslekler hakkında bilgi, Uzunluk Ölçüleri Nerelerde Kullanılır
   


Sayfayı Paylaş