Uzun Saç , Saç Nasıl Uzar ? [Saç bakımı]

Konusu 'Saç Bakımı' forumundadır ve ShaDow_19 tarafından 1 Eylül 2007 başlatılmıştır.

 1. ShaDow_19 Well-Known Member


  Uzun Saç , Saç Nasıl Uzar ? [Saç bakımı]

  İnsan saçı inanılmazdır, kişinin görünümüne ve kişiliğine çok şey katar, İnsanlar farklı saçlara sahiptir canlı, zayıf, normal, ince, kalın, kıvırcık, dalgalı ya da düz.Bu kalıtıma ve saçın beslenmesine bağlıdır.


  Saçın ŞekliSaçın bir parçası derinin altındadır. Bu torbaya benzeyen bir yapıdır ve folikül olarak adlandırılır. Saçın dibi kök (soğan) olarak adlandırılır ve saçın canlı olan kısmıdır, Dermişin, derinin altındadır. Kökteki hücreler bölünerek hızla çoğalır ve bu da saçın uzamasına neden olur.

  Her saç teli uzar, ardından bir süre yavaşlar, ardından dökülür ve yeni saç çıkar. Her kök kendi zaman sürecini tamamlar. Kafanızdaki saçın yüzde doksanı bir kez uzar. Bir saç kılının ömrü iki ile altı yıl arasındadır. En uzun saç en uzun uzama dönemine sahip olandır. Her saç tek bir kıl gibi görünür, oysa üç farklı katmandan oluşur: Dış katman (kütikül), orta katman (korteks) ve çekirdek.

  Saç her ay ortalama 2,5 santimetre uzar. Saçın uzaması devirler halindedir. Her devirde folikül bir uzama ve dinlenme dönemi yaşar.Dinlenme sürecinde saçın uzaması durur. Buna klüp saç denir. Klüp saç bir sonraki uzama dönemine kadar dinlenme sürecinde kalır. Uzama döneminde yeni bir saç gelir ve saçı folikülden dışarı atarsa saç dökülür.

  Saçın uzunluğu folikülün uzama döneminin uzunluğuna bağlıdır. Kafa derisindeki foliküller iki ile altı yıl arasında aktiftir.

  Kadınlarda saç uzamasının en aktif olduğu dönem 15 ile 40 yaş arasında, en yoğun östrojen salgılandığı dönemdir. Saç uzamayı hiçbir zaman durdurmaz uzama hızı biyolojik ve çevresel koşullara göre değişir.

  Saçın uzamasını etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar yaş, beslenme, genel sağlık durumu ve hava durumundaki değişikliklerdir. Örneğin; saç çocuklarda yetişkinlerden daha hızlı uzar; yazın saçın uzaması, kışa göre daha hızlıdır.

  Saçı ya da kılları kesmenin, traş etmenin daha sonraki uzaması üzerinde bir etkisi yoktur.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   


 2. YaRaLi CoCuQ Well-Known Member

  paylaısm ıcın tskkr
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  teşekkurler bilgi için
   
 4. serseri_aşık Well-Known Member

  emeğine sağlık
   

Sayfayı Paylaş