Uzun Eşek Oyunu Nasıl Oynanır

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 19 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  uzun eşek oyunu nasıl oynanıyor
  uzun eşşek oyunu nasıl oynanır tarifi, uzun eşşek oynamak için ne yapmak gerekir, uzun eşşek oyunu nasıl oynanır anlatımı, uzuk eşşek oynamanın sakıncaları, uzun eşşek oynarken dikkatli olun.

  uzun eşşek oyunu bir yastık ve en az 4 oyuncu ile oynanır. Yastık olan kişinin işi tehlikeli olduğu için bulunabilirse “yastık” olan kişinin karnına yumuşak bir yastık konmalıdır.

  Uzun Eşek Nasıl oynanır: Biraz tehlikeli olmasına karşın ülkemizde nesillerdir en popüler oyunlardan biridir. Erkek çocukların rağbet ettiği bir oyundur ve açık havada grup şeklinde oynanır.

  Oyuncular iki gruba ayrıldıktan sonra hangi grubun yatacağına, hangi grubun atlayacağına karar verilir. Yatacak takım yastığın önüne dizilir. İlk baştaki oyuncu eğilerek kafasını yastığa dayar ve arkasındakiler de bir öncekinin bacaklarından tutarak eğilir. Atlayanlar atlarken “uzun eşşek gaba gaba döşşek” diye bağırırlar ve eşeğin üzerine bindikten sonra sürtünemez, ayaklarını dolayamazlar. Eşek çökerse atlayan grup tekrar atlar, atlayanlardan biri yere değerse yatan grup atlama hakkı kazanır. Eğer tüm grup elemanları başarılı bir şekilde eşeğe binerse, atlayanların en önündeki kişi “tek mi çift mi” deyip parmaklarıyla 1 veya 2 gösterir yada bazı yörelerde kılıç-topuz şeklinde el düz(kılıç) veya yumruk(topuz) şeklinde de sorulur ve eşeğin en arkadaki oyuncusu tahmin eder. Bilirse atlama hakkı el değiştirir.

  uzun eşek oyunu hakkında bilgi
   


Sayfayı Paylaş