Üzüm ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Üzüm ve Faydaları
  Üzüm (Grape): Dünyanın en yaygın ve sevilen meyvelerinden biri olan üzüm, besin değerleri bakımından da oldukça zengindir. Bol miktarda B vitaminleri ile C vitamini içeren üzüm, E vitamini ile potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor, demir ve kükürt minerallerini de içinde barındırır.

  Üzüm asmasının glikozca zengin olan meyvesidir. Birçok çeşidi vardır. Taze veya kuru halde yenir.Bir kilogram üzüm, içerdiği besin değerleri açısından, 1.150 litre süt, 390 gram et ya da 1.2 kilogram patatese eşdeğerdir.

  Üzümün Faydaları: Kan yapar. Besleyicidir. Kabızlığı giderir. Sinirleri yatıştırır. Yorgunluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. İyileşmeyi hızlandırır. Cilt güzelliğini sağlar. Şişmanlıkta faydalıdır. Yüksek tansiyonu düşürür. Bedeni ve zihni gücü artırır. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Hamilelerin mide bulantısını önler. Nekahat devresinin kolayca atlatılmasına yardımcı olur. Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Kuru üzüm damar sertliği ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır. Güçlü bir antioksidan olan üzüm kansere karşı koruyucudur. İçinde bulunan bor minerali beyin fonksiyonlarını arttırmaya yarar. Yaşlanmaya karşı koruduğu gibi alkol ve sigaranın zararlı etkilerini de azaltır. Kanın temizlenmesine yardımcı olan bu şifa kaynağı meyve, doğum kontrol hapının yan etkilerini azaltır. Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak hastalıkları, romatizma ve mafsal iltihabında faydalıdır.turkeyarena.net İçinde bulunan inositol, kolesterol düzeyini azaltmaya yardımcıdır. Ayrıca inositol, saçların büyümesi için hayati bir vitamindir. Vücudumuzdaki kemik ve sinir dokusunu, kasların çalışmasını ve kalp atımlarını düzenleyen magnezyum, içeriğinde bol miktarda bulunur.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Üzüm Nasıl Kullanılır? Üzümün meyvesi ve yaprakları taze olarak kullanılır. Ayrıca, üzümün kurutulması ile kuru üzüm elde edilebileceği gibi üzüm pekmezi ve üzüm suyu da yapılabilir. Kuru üzüm çok iyi bir enerji ve besin kaynağıdır. Mide ve bağırsak yaralarına iyi gelir. Üzüm çekirdeği kuersetin adlı madde içerir. Kan yapıcı ve damar sağlığını koruyucu etkilere sahiptir. Bu nedenle, üzüm çekirdeği atılmamalı ve üzüm, çekirdeği ile birlikte yenmelidir.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş