Üzerlik Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Üzerlik (nazarotu) ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Nazarotu, Peganum African rue, Peganum​

  Üzerlik (Peganum harmala): Sedefotugiller familyasından; Afrika, Asya ve Amerika'nın sıcak bölgelerinde yetişen, tek tek beyaz çiçekli, çok dallı bir bitkidir. 35 cm kadar boyunda, çok yıllık, otsu bir step bitkisidir. Çiçekleri yeşilimsi beyaz renktedir. Meyvesi basık küre şeklinde bir kapsüldür. Tohumlarının içeriğinde harmalin, harmin, harmalol, peganin adlı glikozitler ve kırmızı boya maddesi vardır.

  Yetiştirildiği Yerler: Afrika, Asya ve Amerika’nın sıcak bölgelerinde yetişir. Yurdumuzda ise Orta Anadolu’da yetişir.

  Üzerlik Otunun Faydaları: Uyarıcıdır. Balgam söktürür. Sinir sistemini uyarır. Saç dökülmesini engeller. Sulu egzamada şikayetleri giderir. Sıtma mikrobuna karşı da faydalıdır. Mide ve kulunç ağrılarında faydalıdır. İdrar yolu ve mide problemlerine karşı faydalıdır. Parkinson hastalığına ve uykusuzluğa karşı faydalıdır. Bağırsak parazitlerini ve bakterileri öldürücü etkilere sahiptir. Basur ve yaraların iyileşmesini kolaylaştırır. Antidepresan etkileri ile depresyon tedavisinde yararlı olabilir. Rahim kaslarını kasıcı etkileri ile adet söktürücü olarak faydalıdır.turkeyarena.net Romatizma, varis, baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve nefes darlığına iyi gelir. Cinsel gücü ve isteği arttırdığına inanılmakta ve bu amaçla özellikle Hindistan'da afrodizyak olarak kullanılmaktadır. Antioksidan ve anti tümör etkileri ile kansere karşı koruyucu ve kanser tedavisini destekleyicidir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Üzerlik Otu ve Tohumu Nasıl Kullanılır? Bitkinin tıbbi amaçla kullanılan kısımları tohumlarıdır. Üzerlik tohumu kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanabileceği gibi kavrulduktan sonra bala karıştırılarak yenebilir ya da suyla birlikte içilir. Üzerlik otu kırmızı boya elde etmek için de kullanılmaktadır. Üzerlik tohumu fazla tüketildiğinde bulantı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilmektedir.​

  Halk Arasında Kullanımı: Eski Mısırlıların da nazara karşı bu bitkiyi kullandıkları, tütsü yaptıkları ve Kuzey Afrika ülkelerinde bu geleneğin hâlâ sürdüğü bilinmektedir. Mısır’daki aktarlarda üzerlik tohumu yağı afrodizyak ve kara büyüye karşı kullanılmak üzere satılır. Fas’ta da tohumlar tıbbi ve büyüsel etkinliklerde kullanılır.turkeyarena.com İran’da Zend-Avesta dininde soma adıyla geçen ve Şaman rahiplerince törenlerde kullanılan bitkinin üzerlik olduğuna ilişkin çeşitli görüşler ileri sürülmektedir. Günümüzde Anadolu’da da aynı inanış sürdürülmekte ve nazara karşı üzerlik tohumu yakılarak kullanılmaktadır.
   
 3. RüzGaR Super Moderator

  üzerlik tohumu çayı nasıl yapılıyor detaylı bilgi verir misiniz
   

Sayfayı Paylaş