Uzak Medya Akışı, Windows 7

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 4 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  [​IMG]
  Uzak Medya Akışı
  Ev bilgisayarınızdaki müzik, video ve resimlerin keyfini uzaktayken çıkarabilmeyi hiç istediniz mi? Artık yapabilirsiniz. Windows 7, Windows Media Player 12 kitaplığınıza Internet üzerinden kolay erişim sağlayan Uzak Medya Akışı'nı kullanıma sokuyor. Uzak Medya Akışı yalnızca Windows 7'nin Home Premium, Professional, Ultimate ve Enterprise sürümlerinde kullanılabilir.

  Uzak Medya Akışı'nı kullanabilmek için, her iki bilgisayar da Windows 7 çalıştırmalıdır. Windows Media Player 12'deki yeni Akış menüsünü kullanarak bu özelliği açın ve daha sonra her iki bilgisayarı Windows Live e-posta adresi gibi bir çevrimiçi kimlikle ilişkilendirin.

  Uzak Medya Akışı, Windows 7'de medya kitaplığınızın keyfini başka yerlerde çıkarma seçeneklerinden yalnızca biridir. Ev grubunuz varsa, evinizdeki kişisel bilgisayarlar arasında medya akışını sağlamanız kolaydır. Ayrıca Burada Yürüt özelliğini kullanarak müzik çalarınıza veya televizyonunuza medya akışı sağlayabilirsiniz (ek donanım gerekebilir).

  Medya akışına başlarken

  Büyük ihtimalle birçok kişi gibi sizin de Windows Media Player Kitaplığı'nızda pek çok müzik, video ve resim dosyaları vardır. Bilgisayarınıza oturmadığınızda müziklerinizin, videolarınızın veya resimlerinizin keyfini çıkarmak istediğiniz zamanlar olabilir. Örneğin, mutfağınızdaki başka bir bilgisayardan müziğinizi dinlemek ya da oturma odanızdaki bir dijital resim çerçevesinden resimlerinize bakmak isteyebilirsiniz. Önceki Windows Media Player sürümlerinde medya paylaşımı olarak bilinen medya akışı bu deneyimleri gerçeğe geçiriyor.

  Uygun donatı ayarlama
  Medyanızın akışını sağlamak için aşağıdaki donanım gereklidir:

  - Kablolu veya kablosuz özel bir ağ.
  - Ağınızdaki başka bir bilgisayar veya dijital medya alıcısı olarak bilinen aygıt (bazen ağa bağlı dijital medya yürütücüsü olarak bilinir). Dijital medya alıcıları bilgisayarınızı kullanarak (bilgisayar başka bir odada olduğunda bile) denetleyebildiğiniz kablolu veya kablosuz ağınıza bağlı donanım aygıtlarıdır.

  Akışı açma
  Ev ağınızda, medya akışını Windows Media Player'da açmak için şunları yapın:

  1. Başlat düğmesini [​IMG], Tüm Programlar'ı, ardından da Windows Media Player'ı tıklatın.
  Player zaten açıksa ve siz Şimdi Yürütülüyor modundaysanız, Player'ın sağ üst köşesindeki Kitaplığa Geç düğmesini [​IMG] tıklatın.
  2. Akış'ı, ardından da Ev medyası akışını aç'ı tıklatın.
  Akış zaten açıksa Ev medyası akışını aç seçeneği Akış menüsünde kullanılamaz.
  3. Medya akışı seçenekleri sayfasında Medya akışını aç'ı tıklatın. [​IMG] Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  4. Tamam'ı tıklatın.

  Hangi medyanın akışının sağlanacağına ve bunu kimin alacağına karar verme
  Neyin akışının sağlanacağını akışları ağınızdaki hangi aygıtların alabileceğini seçebilirsiniz. Örneğin, müstehcen şarkıları veya üç veya daha az yıldızla derecelendirilen resimlerin akışını sağlamamayı tercih edebilirsiniz. Akışları alan her bilgisayar veya aygıt için farklı kurallar oluşturmanız da mümkün.

  [​IMG]

  Çeşitli medyaları yürütme
  Çevrimiçi mağazalardan yüklediğiniz korumalı Windows Media dosyaları dahil olmak üzere Player Kitaplığı'nızdaki dijital medya dosyalarının neredeyse hepsinin akışını sağlayabilirsiniz. Player Kitaplığı'nızdaki dosyanın akışını sağlamak için orijinal dosyanın Windows kitaplıklarınızdaki izlenen klasörlerden birinde depolanması gerekir.

  Not
  Dijital medya alıcısı kullanıyorsanız, bu alıcı bilgisayarınızın akışını sağladığı tüm dosya türlerinin kayıttan yürütülmesini desteklemeyebilir. Örneğin, aygıtınız ses dosyalarının yürütülmesini desteklerken video dosyalarını veya resim dosyalarını desteklemeyebilir. Ayrıca, aygıtınız bir çevrimiçi mağazadan satın aldığınız şarkıları yürütürken bir abonelik hizmeti aracılığıyla kiraladığınız şarkıları yürütemeyebilir.

  Burada Yürüt'ü kullanarak aygıtlara ve diğer bilgisayarlara medya akışı sağlama
  Burada Yürüt özelliği, ev ağınızdaki diğer bilgisayarlara ve aygıtlara müzik, video ve resimlerin akışını yapmanıza izin vererek, evinizdeki farklı yerlerden medyanın keyfinin çıkarılmasını sağlar. Örneğin, yatak odanızdaki bir bilgisayarda Windows Media Player'da bir çalma listesini seçebilir ve kablosuz ağınıza bağlı bir ev stereo sistemine şarkıların akışını yapabilirsiniz.

  [​IMG]

  Ev medyanıza Internet üzerinden erişme
  Windows 7 çalıştıran iki bilgisayarınız varsa, uzak medya akışı özelliğini kullanarak ev medyanıza Internet üzerinden erişmek için Windows Media Player'ı kullanabilirsiniz. Örneğin, bir dizüstü bilgisayarda ve bir ev medya bilgisayarında uzak medya akışına izin verdiyseniz, dizüstü bilgisayarınızı ve bir Internet bağlantısını kullanarak ev bilgisayarınızın Player Kitaplığı'na erişebilirsiniz.

  [​IMG]

  Not
  Uzak medya akışı, Windows 7 Starter veya Windows 7 Home Basic sürümlerinde yoktur.
   


Sayfayı Paylaş