Uyuşturucu Madde Çeşitleri ve Etkileri, Zararları

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 21 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Uyuşturucu Madde Çeşitleri ve Zararları

  Uyuşturucu maddeler çok çeşitlidir. Bu maddeler elde edildikleri kaynağa, kullanım şekillerine veya etkilerine göre gruplandırılabilir.

  Uyku ilaçları ve yatıştırıcılar: Adlarını saymayı etik açıdan doğru bulmadığımız birçok uyku ilacı ve yatıştırıcı kullananlarda aşırı duyarlılık yaratır. Bu maddeler zamanla kullanıcıyı bağımlı yapar.

  Afyon grubu uyuşturucular: Afyon grubu ilaçların güçlü ağrı kesici etkisi vardır. Afyon grubu ilaçlara karşı, kısa sürede fiziksel bağımlılık meydana gelir. Bu ilaçların tedavi için verilen dozlarında kan basıncı düşer, göz bebekleri küçülür, nabız ve solunum sayısında azalma görülür. Ayrıca ağızda kuruma, halsizlik ve kusma gibi durumlar da meydana gelebilir. Yüksek dozlarda alınması durumunda ise bilinç kaybolur, solunum ve dolaşım iyice yavaşlar. Aşırı kullanılması durumunda zehirlenme olur. Dolayısıyla koma, şok ve sonunda ölüm meydana gelir. Afyon grubu uyuşturucular alındığında kişi sakinleşir ve neşelenir. Bu ilaçlar, çok kısa sürede hem fiziksel hem de ruhsal bağımlılığa neden olur. Kullanıcıda, ayrıca kişilik bozuklukları da görülebilir. Bağımlılıktan bir süre sonra fiziksel ve ruhsal çöküntü iyice ilerler. Bu durumdaki kişinin iştahı kesilir, zayıflar, solunum, dolaşım sistemi ve karaciğerin fonksiyonlarında bozulma görülür.

  Afyon grubu maddelerin en çok bilinenlerinden esrar, hintkeneviri adlı bitkinin çiçeklerinin kurutulmasıyla elde edilir. Genellikle sigara ile birlikte içilir. Kişide ruhsal bozukluklara neden olur. Esrar kullanan kişilerde kısa süreli neşelenme görülür. Esrar kullanımı uzun süreli olduğunda bilinç bulanıklığı ile duygu bozuklukları görülür. Korkular, korkulu rüyalar, erken bunama, ilgisizlik ve uyku bozuklukları görülür.

  İkinci bir afyon grubu madde olan kokain, toz halinde olduğu için burundan koklayarak çekilir; keyif verici olarak kullanılır. Bulantı, kusma, karakter değişiklikleri gibi durumlara sebep olabilir. Kokain ruhsal bağımlılığa neden olur.

  Uyarıcı maddeler: Amfetamin gibi maddeler, merkezî sinir sistemini uyarıcı etki yapar. Bu uyarıcılar alındığı anda efor artar. Ayrıca zihinsel güçte de artma görülür. Uyarıcılar geçici olarak enerjiyi arttırır ve uykuyu dağıtır. Devamlı kullanılmaya başlandığında kişilik bozuklukları, kaygılar, şüpheler ve davranış bozuklukları görülür.

  Hayal gördürücüler: Halüsinajörler olarak bilinir. Hayal gördürücü maddeler ruhsal yaşantıyı değiştirir; düş görmeye neden olur. Bu ilaçlar artan dozlarda alınmaya başlandığında, daha önce görülen neşe, sevinç, coşku vb. durumlar yerini ruhsal bozukluklara bırakır.
   


Sayfayı Paylaş