Uyuşturucu Madde Bağımlılığının Sebepleri Nelerdir Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 21 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Uyuşturucu Madde Bağımlılığının Sebepleri Maddeler Halinde

  1. Uyuşturucu maddelerin yapılarından kaynaklanan bağımlılık nedenleri
  2. Uyuşturucu madde bağımlılığına neden olan ailevî ve sosyal faktörlerin etkileri
  3. Uyuşturucu madde bağımlılığına neden olan kişisel faktörler

  1. Uyuşturucu maddelerin rolü:Uyuşturucu maddeler grubundan afyon türü uyuşturucular, yapılarından kaynaklanan bir bağımlılık oluştururlar. Örneğin, afyon grubunda yer alan morfin ve türevleri, sinir sistemindeki reseptörler tarafından alınarak alışkanlık oluşmasına neden olur.

  2. Çevresel faktörlerin rolü:Uyuşturucu maddelere alışma nedenleri arasında ailevî ve sosyal faktörler de yer alır. Çocuk ailesini örnek aldığı için, ailedeki kötü alışkanlıkları da örnek alır. Ailede uyuşturucu kullanan birinin varlığı, çocuğu da özendirir. Bir defa başladığında da kurtulamaz. Aile içindeki dengesizlik ve şiddetli geçimsizlik bir başka faktördür. O yüzden, çocuk ailesi tarafından ne aşırı serbest bırakılmalı ne de çok sıkılmalıdır.

  Bir kişinin uyuşturucuya alışmasında sosyokültürel faktörler de etkilidir. Kişinin içinde bulunduğu topluluğun gelenek, görenek ve yargıları uyuşturucuya alışmada önemli yer tutar. Alkol, uyuşturucu gibi maddelerin kullanılmasını çağdaşlık sayan ve bu tür maddelerin kullanılmasına hoşgörü gösteren toplumlarda uyuşturucu bağımlılığı daha fazladır.

  3. Kişisel özelliklerin rolü:Özellikle bazı kişilik özellikleri, uyuşturucu madde bağımlılığı nedenleri arasındadır. Bunlar arasında kalıtım, vücut kusurları, zeka durumu, iç salgı bezlerinin özellikleri ve kişinin duygu dünyası sayılabilir.

  Uyuşturucu madde bağımlılığı genellikle genç yaşlarda başlar. Bunun nedeni, gençlerin o yaşlarda çalkantılı bir dönemden geçiyor olmasıdır.

  Uyuşturucu madde bağımlılığını kolaylaştırıcı etkenlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  - Kişinin uyuşturucuya merak duyması

  - Macera isteği

  - Kişinin hiçbir amacının olmaması

  - Yasakları deneme isteği

  - “Ben alışmam, istediğim zaman bırakırım” gibi durumun ciddiyetini kavrayamayan bir yaklaşım içinde olmak

  - Başarısızlığı gizleme isteği
   


Sayfayı Paylaş