Uyuşturucu Madde Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 21 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Uyuşturucu Madde Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur

  Uyuşturucu bağımlılığının tedavisi:
  Uyuşturucu madde bağımlısına uygulanacak tedavide çeşitli aşamalar vardır. Bütün hastalıklarda olduğu gibi uyuşturucu bağımlılığı konusunda da, en iyi sonuç koruyucu önlemlerle alınabilir. Uyuşturucu bağımlılığı tedavisi üç basamaklıdır: Önce koruyucu önlemler, ardından teşhis ve tedavi ve son basamakta da tedavi sonrası rehabilitasyon gelir.

  a) Koruyucu Önlemler
  Koruyucu önlemlerde; uyuşturucu madde üretiminden tüketimine kadar sıkı bir şekilde denetim yapılır. Koruyucu önlemler arasında en önemlisi, çevreden gelen etkileri ortadan kaldırmaktır. Örneğin; para kazanmak veya başka çıkarlar sağlamak için gençleri avlamaya çalışan kişiler ve gruplarla mücadele edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Uyuşturucu maddenin zararıyla ilgili toplantı ve konferanslar düzenlenmelidir.

  Kişilerin sağlıklı davranış kazanmaları ve kazandıkları davranışları korumaları için şunları önerebiliriz:

  - Gençlik döneminde güvensizlik, endişe, bocalama gibi durumlar görülebilir. Bu gayet doğaldır ve endişeye kapılmamak gerekir.

  - Çalışma ve dinlenme arasında uyum olmalıdır.

  - Kişi kendine zaman ayırmalıdır. Bu sürede spor yapılabilir, sinemaya gidebilir, kitap okuyabilir, halk oyunlarına gidebilir veya çeşitli hobilerle uğraşabilir.

  - Kişi zor durumlar karşısında pes etmemelidir.

  - Mücadele ederek sonuca ulaşmalıdır. Başaramadığı bir şeyi, tekrar deneyerek başarmaya çalışmalıdır.

  - Gençlik döneminde arkadaş ilişkileri önemli yer tutar. Genç, arkadaşlarını seçerken oldukça dikkatli davranmalıdır. Zaman zaman arkadaşları ile ilgili özeleştiri yapmalıdır. Bu arkadaşlığın ne getirip ne götürdüğünü gözden geçirmelidir.

  - Doktor kontrolü dışında kesinlikle uyuşturucu özelliği olan ilaçlar kullanılmamalıdır.

  - Genç asla “Bir defadan bir şey olmaz” diye düşünmemelidir.

  - Özellikle öğrenciler hakkında bilgi sahibi olmadıkları kişilerden uzak durmalıdırlar.

  b) Erken Teşhis ve Tedavi
  Birinci basamaktaki koruyucu önlemler, her zaman uyuşturucu madde bağımlılığını önlemez. Bu durumda ikinci basamağa geçmek ve erken teşhis ve tedaviye yönelmek kaçınılmazdır. İkinci basamakta yapılması gerekenler;

  - Toplumun, uyuşturucu madde konusunda basın ve görüntülü yayın yoluyla eğitilerek bu konuda duyarlılık kazanması sağlanmalıdır.

  - Kitlelere uyuşturucu madde kullanımı sonucu ortaya çıkan belirtiler öğretilmelidir. Bu yolla kişi kendisinde bu belirtileri gördüğünde, doktora giderek tedavi olabilir.

  - Kişi uyuşturucu tedavisinde istekli olmalıdır. Akrabaları, hastayı tedavi olmaya ikna etmekte yardımcı olmalıdır.

  - Güvenlik güçleri, uyuşturucu maddeleri pazarlayan ve kullananlara karşı tedbir almalıdır.

  - Uyuşturucu bağımlılarının tedavi edildiği özel klinikler açılmalı ve bunların sayısı çoğaltılmalıdır.

  c) Tedavi Sonrası Yapılacak Rehabilitasyon
  Uyuşturucu madde bağımlısı, erken teşhis sonrası tedavi edildikten sonra, rehabilitasyon aşamasına geçilir. Bu aşama, çok önemli ve zordur. Amaç, kişiyi tekrar topluma kazandırmaktır. Bu süreçte kişinin önceki çevresi onu rahat bırakmayabilir. O yüzden, aile desteği çok önemlidir.

  Uyuşturucu bağımlılığının tedavisinde yukarıda açıklamaya çalıştığımız tedavi basamaklarının hepsinin birlikte uygulanması gerekir. Tedavi basamaklarının bir bütün olduğu unutulmamalıdır.

  Uyuşturucu maddelerle ilgili birçok yasal önlem getirilmiştir. Türk Ceza Kanunu’na göre her türlü uyuşturucu maddeyi ruhsatsız olarak imal, ithal ve ihraç etmek yasaktır. Bu yasakların cezası çok ağırdır. Aynı şekilde uyuşturucu maddeleri almak, satmak, taşınmasına veya kullanımına aracı olmak da suçtur. Yine uyuşturucu özellik taşıyan ilaçları sahte reçete ile almak veya satmak ceza gerektiren bir suçtur.
   


Sayfayı Paylaş