Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır, Belirtileri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 21 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Belirtileri

  Genel olarak, alışkanlık ve tutkunluk durumlarına bağımlılık denir. Bağımlılık ruhsal ve fiziksel bağımlılık olarak ikiye ayrılır. Kullanılan ilaç ve madde alınmadığı zaman kişide fiziksel yorgunluk gibi belirtiler de görülürse, ruhsal bağımlılığın yanı sıra fiziksel bağımlılıktan da bahsedebiliriz.

  a) Ruhsal bağımlılık:Ruhsal bağımlılığı olan kişi, keyif verici ya da uyuşturucu maddelerin yokluğunda huzursuzluk duyar. Kişi, huzursuzluktan kurtulmak için devamlı ya da belirli aralıklarla bağımlı olduğu maddeyi alma isteği duyar. Eğer bağımlı olduğu maddeyi alamazsa, kişide keyifsizlik, moral bozukluğu, sinirlilik, aşırı duyarlılık gibi olumsuzluklar görülür. Kullandığı maddeleri bulamadığı zaman, bağımlı olduğu maddeleri temin etmek için yasadışı yollara başvurabilir. Ruhsal bağımlılık geliştiren kişilerin tedavisi, özel ruh sağlığı kliniklerinde yapılmaktadır. Ama bunun için kişinin bağımlılıktan kurtulma isteği taşıması ve kararlı olması çok önemlidir.

  b) Bedensel bağımlılık:Bu durumdaki kişinin merkezî sinir sisteminde yer alan hücreler, alışkanlık geliştirilen madde alınmadığında normal görevlerini yapamaz duruma gelir. Sinir sisteminde yer alan hücrelerin normal ya da normale yakın bir şekilde görev yapabilmesi için alışkanlık yaratan maddenin alınması gereklidir. Bedensel bağımlığı olan kişi, bağımlı olduğu maddenin kesilmesi durumda “yoksunluk durumu” denilen bir rahatsızlık yaşar. Bağımlının maddenin kesilmesi sonucunda yaşayacağı yoksunluk durumunda aşağıdaki belirtiler görülebilir:

  - Bulantı, çarpıntı ve şiddetli baş ağrısı

  - İştahsızlık ve uykusuzluk

  - Sıkıntı, terleme ve hırçınlık

  - İshal

  - Bayılma, kişilik bozuklukları

  - Ölüm
   


Sayfayı Paylaş