Üst Mahkemeler (Courts of Appeals)

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 23 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Üst Mahkemeler (Courts of Appeals)

  Federal Mahkeme isteminin kurulmasında yatan teori, açılan bir davanın gerektiğinde bir üst mahkemede yeniden görülerek adaletin sağlanmasıdır ve Üst Mahkemeler bu amacı olabildiğince yaygınlaştırmak üzere kurulmuştur. Amerika Birleşik Devleti'ni 10 coğrafi bölgeye ayıran her 'yasal çevre' (circuit) için birer tane ve bir tane de başkent Washington D.C için olmak üzere toplam 11 Üst Mahkeme vardır. Bölge Mahkemeleri'nin son kararlarını Üst Mahkemeler'de temyize götürmek bütün vatandaşların yasal hakkıdır.

  Üst Mahkemeler'in bir diğer önemli görevi de Federal Ticaret Komisyonu (Federal Trade Commission), Eyaletler Arası Ticaret Komisyonu (Interstate Commerce Commission), Federal Birlik Komisyonu (Federal Power Commission) ile Güvenlik ve Ticaret Komisyonu (Securities and Exchange Commission) gibi ulusal hükümete bağlı belirli müdürlüklerin kararlarını inceleyerek onayıyla kararlarını güçlendirmesidir.

  Genelde bilinenin aksine tarafların her davalarını temyiz için Anayasa Mahkemesi'ne götürmeleri söz konusu değildir. Pekçok dava türü için en son temyiz mahkemesi Üst Mahkemeler'dir. Üst Mahkeme'nin kararından memnun olmayan tarafın Anayasa Mahkemesi'nin davasını yeniden görüşmeye değer bulmasını beklemekten başka yapabileceği birşey yoktur. Eğer Anayasa Mahkemesi temyize gerek görmezse son karar Üst Mahkeme'nin verdiği karar demektir.
   


Sayfayı Paylaş