USB'ye Takılan Diskleri Nasıl Çıkarmalıyız?

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 3 Aralık 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  USB sürücüye taktığımız cihazları nasıl çıkarmalıyız? Sorusuna herkes çekip çıkarırım diye cevap veriyordur ama işin aslı öyle değil. İşte detaylar; USB sürücülerimizi bilgisayarımızdan sökmeden önce "Çıkar" komutunu kullanmalı mıyız, yoksa kullanmasak da olur mu? Zira bazı harici sürücülerde "Çıkar" komutunu görmüyoruz bile (Windows Gezgininde sürücüye sağ tıkladığımızda).

  Bilgisayarın bizden sürücüyü sökmeden önce "çıkarmamızı" istemesinin nedeni, diske henüz yazılmamış bilgilerin bulunabilme ihtimalidir. Birçok işletim sistemi, performansı artırmaya yönelik olarak yazma işlemlerinde yazma önbelleğini kullanır. Bu ise sürücüyü o an kullanmıyor olsanız bile onu söktüğünüz takdirde veri kaybına uğrayabileceğiniz anl***** gelir.

  Windows; Mac ve Linux'un aksine harici sürücülerde yazma önbelleğini kapatır, bu nedenle sizi sürücüyü "çıkarmanız" konusunda uyarmaz. Bu sayede veri kaybı riski azaltılır. Ancak Windows, bazı sürücüleri harici disk olarak tanımaz ve yazma önbelleğini devre dışı bırakmayabilir. Bu ayarı Aygıt Yöneticisindediskin özelliklerine girerek düzenleyebilirsiniz.

  Veri kaybına tek neden olan şey, yazma önbelleği değildir. Eğer söktüğünüz USB sürücü üzerinde o an açık olan bir dosya varsa, veri kaybedebilirsiniz. Bu sırada "Çıkar" komutunu vermek, sizi bu konuda uyaracaktır. Windows, diğer işletim sistemlerine göre her ne kadar veri kaybı riskini azaltsa da, her zaman sürücüyü çıkarma komutunu kullanmanızı öneriyoruz.
   


Sayfayı Paylaş