Usb Bellek Boyutunda Bilgisayar:Raspberry Pi

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 9 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  İngiltere'de bulunan bir yazılım dehası USB bellek boyutuna küçültülmüş özel bir bilgisayar geliştirdi. Üstelik sadece 25 dolara...

  "Raspberry Pi" adı verilen bu minik bilgisayar, tıpkı bir USB belleğe benziyor. Yan tarafında da depolama alanı oluşturmak için bir SD/MMC/SDIO destekli kart girişi yuvası mevcut. Diğer tarafında bulunan bir USB girişi de HDMI konektöre bağlanılabiliyor ve bir monitöre veya bir televizyon aracılığı ile 1080p görüntü alınabiliyor.
   


 2. GuNaHKaR Well-Known Member

  Akıllı telefonlardakine benzer bir çip kullanılmış olan minik bilgisayarda 700 MHz'lik bir ARM11 işlemci, 128 MB SDRAM bulunuyor. GPU gözler önüne serilmemiş olsa da bu cihazın OpenGL ES 2.0 destekli uygulamaları çalıştırabileceği belirtiliyor.

  Bir genişleme slotu ile ek donanımlar takılmasına izin veren minik bilgisayar, açık kaynaklı işletim sistemi Ubuntu 9'u barındırıyor.

  Bu minik bilgisayarın mucidi olan David Braben, ayrıca Frontier Developments isimli geliştirme stüdyosunun sahibi. Bu cihazı çocukların eğitiminde kullanılmasına adadığını söyleyen Braben, İngiltere'de "Raspberry Pi Foundation" isminde bir vakıf da kurarak çocuklara bu cihazı dağıtmak için kurduğu planların bir kısmını gerçekleştirmiş oldu.
   

Sayfayı Paylaş