Unicef Neden Kurulmuştur, Unicefin Görevleri Nelerdir

Konusu 'Diğer Dersler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 16 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Unicef Neden Kurulmuştur, Unicefin Görevleri Nelerdir?
  UNICEF, 11 Aralık 1946′da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 57 sayılı kararı ile “United Nations International Children’s Emergency Fund” adıyla kurulmuş, daha sonra 1953 yılında adı UNICEF olarak değiştirilmiştir.

  Kuruluş amacı İkinci Dünya Savaşı’nın yaptığı yıkımları düzeltmek amacıyla çocuklara yönelik yiyecek ve diğer yardımları yapmaktır. 1950′li yıllarda bu amacın kapsamı genişletilmiş ve dünyada yardıma muhtaç milyonlarca çocuk için daha uzun vadeli hedeflerin oluşturulması gündeme gelmiş, çocuklara yapılacak yardımların, tek tek ülkeler tarafından izlenen kalkınma planlarına ve programlarına uyumlu hale gelmesi durumunda daha yararlı olacağı yolunda bir politika izlenmeye başlanmıştır.

  UNICEF’in Organları
  Genel Direktör
  Birleşmiş Milletler genel sekreteri tarafından genel kurula danışılarak atanır.

  Yönetim Kurulu
  Üye ülke temsilcilerinden üç yıllık süre için seçilen, 9′u Afrika, 9′u Asya, 4′ü Avrupa, 6’sı Latin Amerika, 12’si diğer devletlerden, 1′i ise bu beş grup devletin birisinden dönüşümlü olarak seçilen 41 kişiden oluşur. Kurulca seçilen üyelerden “Bütçe Yönetim Komitesi” ve “Program Komitesi” oluşturulur. Bunların dışında “Ulusal Komiteler”, UNICEF/WHO Ortak Komitesi, UNICEF/FAO Ortak Komitesi gibi çeşitli komiteler de bulunur.

  UNICEF’in merkezi ABD’nin New York kentindedir. Bu merkezle bağlantılı olarak dünyanın çeşitli bölgelerinde “Bölge Ofisleri” vardır.

  Unicef’in görevi, çocuk hakları için tanıtıp savunan çalışmalar yapmak, çocukların temel gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olmak ve çocukların potansiyellerini eksiksiz biçimde gerçekleştirebilmeleri için fırsatlar sağlamaktır.
   


Sayfayı Paylaş