Uluslararası ticaret nedir

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Uluslararası Ticaret Nedir
  Uluslararası Ticaret Bölümü Hakkında Bilgiler(Nedir?)
  Dıs Ticaret Nedir? / Dış Ticaret İle İlgili Kavramlar
  international trade ne demek

  Uluslararası ticaret
  Uluslararası ticaret, uluslararası sınırlar ve bölgeler arasında yapılan mal ve hizmet ticaretidir. Pek çok ülkede gayri safi yurt içi hasıla'nın önemli bir kısmını oluşturur. Çok eski zamanlardan beri varolsa da (İpek Yolu), ekonomik, sosyal ve siyasi önemi son yüzyıllarda belirgin bir biçimde artmıştır.

  Uluslararası ticaret bir iktisât dalıdır ve uluslararası finans ile birlikte bir üst dal olan uluslararası iktisatı oluşturur.

  Uluslararası Ticaret nedir
  ülkeler arasında yapılan ithalat ve ihracat işlemine denir. uluslararası ticaretin en kötü yanlarından birisi de, büyük ekonomilerin fiyatları dayatabilmesi. bu durumda daha küçük ekonomiler bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalacaklardır. bu yanlızca abd ve almanya'nın, tayland ve guetamala'nın üstesinden gelebileceği anlamina gelmemektedir. dünya'daki en büyük 100 şirketten 52 tanesi ülke değildir, büyük şirketlerdir. dahası, uluslar arası yatırımlar üzerlerinde herhangi bir kısıtlama olmaksızın, şirketler, bu, ülkelerin birbirlerine rekabet etmesine sebep olur. bütün toplumlar, iş alemini cezbetmek ve onların kalmasını sağlamak istiyorsa, ücretlerin düşürülmesi, işalemine uygulanan vergilerin düşürülmesi ve çevreyle ilgili düzenlemelerin azaltılması baskısı altındadır..
  ...
  ek olarak, topluluklar, eğer dünya piyasasında artık karlı bir şekilde satılamayan ürünlerin üretiminde uzmanlaşmışlarsa, bu sistemde büyük ölçüde imha olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. örneğin, serbets ticaret, eğer abd' de üretilen şeker pancarı, türkiye' de üretilen şeker pancarından daha ucuz olması anlamina geliyorsa, abd ürünü türkiye tarafından ithal edilecek ve türkiye' de şeker pancarı üretmekte olanlar yanlızca topraklarını ve geçim kaynaklarını kaybetmekle kalmayacak, aynı zamanda başka yerlerde iş bulmak için kendi topluluklarını terk etmek zorunda kalacaklardır..

  veya varsayın ki iki ülke ticaret yapıyor ve fiyatlar öyleki her ikisi de aşırı maddi kazançlar sağlıyor. ancak varsayın ki, işbölümü bir ülkenin kendi ekonomisini geliştirmesine ve çeşitlendirmesine izin verirken, diğer ülkeyi ise ağırlıklı olarak tek bir ürüne, belki de geleceği olmayan bir ürüne yoğunlaşmaya zorlamaktadır. bir ülke kahve veya şeker üretiminde uzmanlaşırken, diğeri ise bilgisayar yazılımında uzmanlaşsın. sonuç olarak, kahve veya şeker fiyatlarındaki devamlı aşağıya doğru baskı ve keza diğer sanayilerle olan kısıtlı bağları, eşitsizliğin devam etmesine ve artmasına yol açar.

  Kaynak: Dünya Ticaret Örgütü
   


 2. Misafir Guest

  uluslar arası ticaret ve finansman nedir? bu konuda hakkında acil bi ödev hazırlamam lazım. yardımlarınızı rica ederim..
   

Sayfayı Paylaş