Ülkemizin Önemli Sanayi Tesisleri Hangi Bölgemizdedir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 1 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Türkiyedeki önemli sanayi Tesisleri hangi bölgemizde
  ülkemizde en fazla sanayi tesisi hangi bölgemizde vardır
  Ülkemizin önemli sanayi tesisleri hangi bölgemizde bulunmaktadır

  Ülkemizin Önemli Sanayi Tesisleri Hangi Bölgemizdedir

  [​IMG]

  TÜRKİYE'DE BAŞLICA SANAYİ KOLLARI VE COĞRAFİ DAĞILIMI

  1.Besin Sanayii
  Hammaddesi tarıma dayalı olan ürünlerdir. Ülkemizde en fazla gelişme gösteren sanayi çeşitlerinden biridir. Ülkemizde bölgeler arasında görülen iklim tiplerinin farklığı ve bu durumun yol açtığı tarım ürünlerinde yaşanan çeşitlilik fabrika çeşidinin de farklı olmasına yol açmıştır. Ülkemizde bulunan belli başlı besin sanayiine ait tesisler şunlardır;

  GIDA SANAYİİ
  a)Un ve unlu mamüller : İç Anadolu başta olmak üzere hemen her bölgemizde bulunmaktadır. Un , makarna , irmik ve şehriye fabrikaları gibi tesislerdir. Konya , Eskişehir, Balıkesir, Ankara , Erzurum Kayseri , Gaziantep .......... vb

  b)Şeker Fabrikaları : Hammaddesi şekerpancardır. Şekerpancarı tarladan toplandıktan sonra kısa sürede bozulmaktadır. Bu nedenle şeker fabrikları şekerpancarı üreten yerlere yakın bir yerde kurulmuştur. Konya,Erzurum,Eskişehir, Uşak .........vb

  c)Zeytinyağı fabrikası : Zeytin üretiminin fazla olduğu yerlerde kurulmaktadır. Ege bölgesinde Edremit, Ayvalık İzmir, Muğla ve Aydın'da , Marmara bölgesinde Gemlik , Çanakkale, İznik ve Balıkesir'de , Akdeniz bölgesinde Adana , Antakya, Kilis'te , Güneydoğu Anadolu bölgesinde Gaziantep ve çevresinde yoğunlaşmıştır.

  d)Ayçiçek yağı fabrikası :Marmara bölgesinin Trakya kesiminde Edirne ve Tekirdağ çevresinde yoğunlaşmıştır.

  e)Konserve fabrikaları : Balık konservesi Çanakkale'de , Sebze ve meyve konservesi ise İstanbul,Bursa,Balıkesir ve İzmir gibi illerde yoğunluk göstermektedir. Ülkemizde konserve sanayisi uzun yıllar istenilen düzeye ulaşmamıştır. Bu durumun belli başlı nedenleri ise , ülkemizde her mevsim taze sebze ve meyvenin bulunabilmesi , evlerde konserve üretiminin yapılması ve konservenin pahalı olması gibi etkenler rol oynamıştır. Ancak son yılarda kentleşme olgusunun artması konserve üretiminin ve tüketiminin artmasına neden olmuştur.

  f)Hayvan ürünleri sanayisi :Özellikle büyükbaş hayvancılığın yaygın olduğu yerlerde yaygınlaşmıştır. Et kombinaları,yoğurt ve peynir fabrikaları bu guruba girmektedir. Trabzon, Erzurum, Van, Kars,Edirne .......... vb

  g)Çay fabrikaları : Tarım alanları ile fabrikalar iç içe geçmiştir. Nedeni Çay toplandıktan sonra kısa sürede bozulmaktadır. Çay fabrikaları Rize ve çevresinde yoğunlaşmıştır.


  2. Alkollü içki ve tütün sanayiisi
  Tütün sigara sanayisinin hammaddesidir. Sigara önceleri sadece devlete ait fabrikalarda üretilmekte iken günümüzde özel sektöre de izin verilmiştir. Başlıca fabrikalar : İstanbul , İzmir , Samsun , Malatya , Adana ve Tokat'ta yer almaktadır.

  İçki üretimi de sigara gibi önceleri devlete ait fabrikalarda yapılmakta iken son yıllarda özel sektöre de izin verilmiştir. Bira ; arpanın mayalandırılmasından yapılmaktadır. Belli başlı fabrikalar Ankara , İstanbul , Yozgat ve İzmir de bulunmaktadır. Rakı : Kuru üzümün damıtılmasından yapılmaktadır. Rakıya kokusunu veren madde ise anasondur. Belli başlı fabrikalar , İzmir , Diyarbakır , ve Tekirdağ'dadır. Şarap : yaş üzümünün mayalandırılmasından yapılmaktadır. İzmir , Tekirdağ, Çanakkale , Kayseri , Kırşehir ve Nevşehir gibi illerde bulunmaktadır.

  3. Dokuma Sanayisi
  Türkiye'de en eski ve en fazla gelişme gösteren sanayi dalıdır. İşyeri ve çalışan işçi bakımından diğer sanayi kolları arasında ilk sırada yer almaktadır.

  Keten dokuma : Kastamonu Taşköprü'de


  Pamuklu dokuma : Bursa , İstanbul , İzmir , Adana , Antalya , Nazillli ( Aydın ), Denizli, Kayseri .

  İpekli dokuma :İstanbul , Bursa , Gemlik

  Yünlü dokuma : İstanbul , Bursa , İzmir , ve Hereke ( Kocaeli )

  Deri ve Kösele : İstanbul , İzmir .

  Halı ve kilim dokumacılığı : Isparta, Burdur, Uşak, Demirci - Gördes - Kula ( Manisa ) , Kayseri ve Sivas gibi illerde bulunmaktadır.

  Battaniye dokuma :Siirt


  4. Kimya sanayii
  Diğer endüstri kollarına göre daha geç gelişme göstermiştir ve daha geri durumdadır. Kurulumu için büyük bir sermaye birikimine ve kalifiye elemana ihtiyaç duyulmaktadır.

  Petrol rafinerisi : Batman ( Batman Petrol rafinerisi ), İzmir ( Aliağa Petrol rafinerisi ), Mersin ( Ataş petrol rafinerisi ), Kırıkkale ( Orta Anadolu petrol rafinerisi ), İzmit ( Tüpraş petrol rafinerisi ).


  Gübre sanayisi : Mersin , Hatay , İzmir , Bandırma ve Konya'da gelişme göstermiştir.

  İlaç sanayisi :İstanbul ve çevresindoya sanayisi : İzmir , Mersin ve İstanbul,'da

  Boya sanayi: İZMİR MERSİN İSTANBUL


  5. Maden sanayiisi
  Yer altından çıkarılan madenlerin fabrikalara işlenerek kullanıma hazır hale getirilmesine maden işleme sanayii( metaluji ) denilmektedir. Ülkemizde maden çeşitliliği fazladır. Ancak rezerv miktarlarının az olmasından dolayı maden sanayii pek fazla gelişme göstermemiştir.

  Demir-çelik fabrikaları :Kırıkkale , Karabük, Ereğli , İskenderun
  Bakır işleme : Ergani ( Artvin ), Samsun ve Maden( Elazığ )
  Alüminyum tesisleri : Seydişehir ( Konya )
  Boraks : Bandırma
  Ferro krom : Antalya ve Elazığ
  Kurşun ve Çinko : Keban ( Elazığ )


  6. Makine Sanayiisi
  Kara,demir,deniz ve hava yolları ulaşım araçlarının yapımı ile elektrikli aletlerin imalatı ve savunma sanayiine ait araçlar makine sanayisinin temelini oluşturmaktadır.

  Otomotiv sanayii :Bursa, İzmir, Sakarya , Kocaeli

  Demiryolu araçları : Sakarya , Eskişehir ve Sivas


  Gemi yapımı ( Tershane ) :Marmara bölgesi ilk sırada gelmektedir. İstanbul ( Pendik- Tuzla - Hasköy ....... ) , İzmir ( Alaybey ). Ayrıca Bodrum , Marmaris ve Karadeniz kıyılarımızda kotra ve yat gibi küçük deniz araçları da yağılmaktadır.

  Uçak sanayii : Anakara Akıncı'da ve Eskişehir

  Elektrikli makine imalatı : Özellikle beyaz eşya fabrikaları ülkemizde fazla gelişme göstermiştir. Yurt içi ihtiyacını karşıladığı gibi yurt dışına da büyük bir oranda ihraç edilmektedir. İstanbul , İzmir ve Manisa'da gelişme göstermiştir.

  Savunma sanayii : Kırıkkale , ve Ankara


  7. Çimento ,cam ve seramik sanayii
  a)Çimento sanayiisi :Hammaddesi kireçtaşı ve kil olan çimento günümüzde en fazla kullanılan yapı malzemesidir.Türkiye'de bir çok ilde çimento fabrikası bulunmaktadır. Devlete ait fabrikaların yanında özel sektöre ait fabrikalarda son yıllarda artmıştır. Ankara, Çanakkale, İzmir, Adana, Konya , Nevşehir ,Bolu ...... vb illerde bulunmaktadır.


  b) Tuğla ve kiremit sanayisi: Uşak, Afyonkarahisar, Kütahya ve İzmir çevresinde yoğunlaşmıştır. Ayrıca Bolu, Bartın ve Eskişehir'de de bulunmaktadır.


  c)Cam sanayisi: Camın temel maddesi Sio2 minareli, sileks ve kuvars taşlarının özellikle kuvars kumlarının eritilmesiyle oluşur. İstanbul,Kırklarel i, Sinop , İzmit, Bursa Mersin ...... vb

  d)Seramik sanayii : Kil toprağının çamurundan yapılan çeşitli eşyaların yüksek sıcaklıkta pişirilmesiyle oluşmaktadır.Bursa ( İznik ) Bilecik( Bozüyük), Kütahya ve Çanakkale çevresinde fabrikalar yoğunlaşmıştır.


  8. Orman ürünleri sanayiisi
  Bu fabrikalar ormanların daha çok kıyı bölgelerimizde bulunmasına bağlı olarak buralarda toplanmıştır.

  a)Kereste fabrikaları : Bolu , Düzce , Bartın , Ayancık , Rize , ve Ordu'da

  b)Kağıt Fabrikaları : Aksu ( Giresun ) , Çaycuma ( Zonguldak ) , Bartın, Taşköprü( Kastamonu ) , İzmit Dalaman ( Muğla ) , Balıkesir ve Mersin Taşucu.


  Ülkemizde Sanayi Kuruluşlarının Dağılımı Nasıl Olmuştur
   


Sayfayı Paylaş