Ülkemizde Petrol Çıkartma Faaliyetinde Bulunan Kuruluşun Kısa Adı

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 29 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Türkiye'de Petrol Sektörü
  Türkiyedeki petrol rafinerilerinin isimleri
  Ülkemizde Petrol çıkaran Kuruluşların Kısa Adı

  İzmit Rafinerisi, İzmir rafinerisi, Mersin Rafinerisi, Kırıkkale Rafinerisi ve Batman Rafinerisi olmak üzere Türkiyede 5 bölgede petrol yatakları mevcuttur.

  İzmit Rafinerisi
  11 Ocak 1960 tarihinde kurulan İstanbul Petrol Rafinerisi A.Ş.nin (İPRAŞ) İzmit Körfezinin Tütünçiftlik bölgesinde yaptırdığı rafinerinin, 1961 yılında 1.0 milyon ton/yıl olan hampetrol işleme kapasitesi zaman içinde gerçekleştirilen 2 Darboğaz Giderme ve 2 Tevsii Projesi sonunda 1982 yılında 11.5 milyon ton/yıl olmuştur.Rafinerinin kuruluş aşamasında ABD teknolojisi kullanılmıştır.

  İzmir Rafinerisi
  Türkiyede artan petrol ürünleri talebini karşılamak amacıyla İzmirin Aliağa yöresinde 1968 yılında yapımına başlanan İzmir Rafinerisi 1972 yılında işletmeye alınmıştır. Kuruluşunda 3.0 milyon ton/yıl olan hampetrol işleme kapasitesi, kademeli olarak uygulanan Darboğaz Giderme Projeleri ve 1987 yılında tamamlanan Tevsii Projesi sonunda 10.0 milyon ton/yıla ulaşmıştır.Rafinerinin kuruluşunda ABD-RUSYA teknolojisi kullanılmıştır.

  Kırıkkale Rafinerisi
  Başta Ankara olmak üzere Orta Anadolu Bölgesinin birçok ilinin petrol ürünleri talebini karşılamak amacıyla kurulan Kırıkkale Rafinerisi 25 Ekim 1986 tarihinde işletmeye alınmıştır. Stratejik amaçlarla Kırıkkale yakınlarındaki Hacılarda inşaatına 1976 yılında başlanılan rafinerinin hampetrol işleme kapasitesi 5.0 milyon ton/yıldır. Rafinerinin hampetrol ikmali BOTAŞın Ceyhan Terminalinden 447 km. uzunluk ve 5.0 milyon ton/yıl kapasitesi olan Ceyhan-Kırıkkale boru hattı ile yapılmaktadır.Rafinerinin kuruluşunda ROMANYA-ABD teknolojisi kullanılmıştır.

  Batman Rafinerisi
  Ülkemizin ilk rafinerisi olan Batman Rafinerisi 330 bin ton/yıl kapasite ile 1955 yılında Batmanda kurulmuştur. Artan bölge talebini karşılamak üzere rafinerinin kapasitesi 1960 yılında tamamlanan Darboğaz Giderme çalışmasıyla 580 bin ton/yıla çıkarılmıştır. Yenileme çalışmaları aralıksız devam eden Batman Rafinerisinin hampetrol işleme kapasitesi yeni bir ünitenin işletmeye alınması ile 1972 yılında 1.1 milyon ton/yıl olmuştur.Rafinerinin kuruluşunda ABD teknolojisi kullanılmıştır.

  KÖRFEZ PETROKİMYA VE RAFİNERİ MÜDÜRLÜĞÜ
  Yarımca tesisleri Petkim Petrokimya Holding A.Ş.'nin yatırım yaptığı ilk kompleks olarak;

  - Etilen
  - Klor Alkali
  - Polivinil Klorür
  - Vinil Klorür Monomer
  - Alçak Yoğunluk Polietilen

  Fabrikaları ile 1970 yılında Petrokimya alanında üretime başlamıştır.

  1972-1976 yılları arasında Karbon Siyahı, Stiren, Polistiren, DDB, BDX, SBR, CBR ve Kaprolaktam Fabrikaları da devreye alınarak Yarımca Kompleksi kuruluşunu tamamlamıştır.

  1987-1990 yılları arasında dünya Petrokimya Sanayii'nde gelişmelere paralel olarak en verimli dönemini yaşamış ve 1991 yılından itibaren dünya Petrokimya Sanayi ile birlikte krize girmiştir. Klor Alkali, Etilen, Stiren, LAB (DDB) ve Kaprolaktam Fabrikalarının üretimine 1990-1995 yılları arasında son verilmiştir. Söz konusu fabrikalar sökülerek fabrika alanları yatırıma elverişli boş alanlar haline getirilmiştir. PE, PVC ve VCM fabrikalarının üretimine 2001 yılı içerisinde son verilmiştir.

  Yarımca Kompleksi Tesisleri, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 05/10/2001 tarih ve 2001/54 sayıl kararı ile Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'ye devredilmiş olup, Körfez Petrokimya ve Rafineri Müdürlüğü ünvanı altında;

  SBR, CBR, KS, PS, BDX

  Ülkemizde Petrol Çıkartma Faaliyetinde Bulunan Kuruluşun Kısa Adı
   


Sayfayı Paylaş