Ülkemizde Misafirlere Verilen Önem

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 28 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Ülkemizde Misafirlere Verilen Önem
  Türkün misafir perverliği ve toplumumuzda Misafirlere Verilen Önem

  Türkiyede Misafirlere Verilen Önem
  İnsanlar arası ilişkilerin giderek daha da zayıfladığı veya internet üzerinden iletişime dönüştüğü ülkemizde, misafirlere, misafirperverliğe verilen önem giderek azalmaktadir.Eskiden misafire ikram, ona karşı güler yüzlü ve tatlı dilli olmak gibi kabul görürken günümüzde misafir külfet gibi algılamaktadır.Yoğun çalışma şartları,şehirleşme,gelenek-göreneklerden uzaklaşma gibi nedenlerden dolayı insanlar bırakın misafir ağırlamayı evine gelen insana kapıyı bile açmayıp evde yokmuş izlenimi vermektedir.

  Türk Milletinin temel değerlerinden biriside misafirperverliktir. Misafirperverlik; konuğa verilen önem, değer ve yaklaşımdır.

  Türkler de misafir ağırlamak, misafire verilen değer ve ona yüklenen anlam oldukça önemlidir. Türklere göre zorlu hayat koşulları karşısında insanların misafirperverlikleri sayesinde yaşamları kolaylaşır, ilişkileri gelişir ve kendilerini güvende hissederler.

  Misafirperverlikle ilgili çok eskiden yaşanmış bir iki örnek olay;

  Yaşlı teyze anlatıyor:

  “Biz misafire, misafir ağırlamaya çok alışıktık. Bir gün, “Bugün misafir gelmedi başım ağrıyor” demişti anneannem. Bu lafı söyledikten biraz sonra bir atlı kapıyı çaldı. Anneanneme bunu söyleyince sevindi. Gelen bir Ermeni'ydi. Babamın samimi arkadaşıydı. Onu ağırladık, derken bir komşu dedi ki, “Bu Ermeni'ye bu hürmet niye?” babam da “Bu eşiği aşanın, aşıpta içeri girenin, dini, imanı, kim olduğu, nerden gelip nereye gittiği sorulmaz” demişti. Gözlerim hala yaşarıyor.

  Yine çocukluğumda, köyümüzde bir düğün vardı. Bizde ona gideceğiz. Mart sonu, her taraf çamur çaylak, derken kapı çalındı, bir dilenci. Ayağını çıkarıp girdi. Babam ayaklarını yıkadı sofraya buyur ettiler. Babam ve annem kilere gittiler. Çocukluk bu ya merak edip bende arkalarından koştum. Babam anneme dedi ki; ''Eğer ona ayrı bir sofra kursaydın, bu gece seni boşayacaktım''.”

  Sanırım bu anlatılanlar, Türk Milletinin misafirperverlikle ilgili düşüncelerini açıkça ortaya koymuştur.

  Bazı yörelerde, "Şöhret için keskin kılıç ve kırk sofra gerekir" denir. Toplumda kabul görmenin bir yoludur misafirperverlik.

  Türkler misafir ağırlarken her şeyin eksiksiz olmasını ister. Hizmette kusur asla affedilmez. Aksi bir durumda mahcup olacaklarını düşünürler. Her evin mutlaka bir misafir odası vardır ve sürekli olarak hizmete hazırdır. Misafir her zaman el üstünde tutulur. Odaya girdiği zaman büyük küçük herkes ayağa kalkar. Evin büyüğü, misafire oturması teklifinde bulunur, o da karşısındaki büyük olduğu için ona oturmasını teklif eder ama bu teklif bölümünü ev sahibi kazanır. Misafir oturmadan kimse oturmaz. Misafirin geleceği önceden biliniyorsa, evdeki havlular değiştirilir. Evde misafire özel saklanan terlik kapının girişinde hazır bekletilir. Yemekte günlük kullanılan çatal kaşığın yerine, hanımların özenle sakladıkları takımlar kullanılır.

  Oysa dinimiz bile Allah’a ve Kıyametine inanan misafirine ikram etsin diye buyurmaktadır.Dinimiz özellikle yemek için külfete girilmemesi gerektiğini, hazırda ne varsa, onu ikram etmemiz gerektiğini özellikle vurgulamıştır. Peygamber efendimiz, (Misafir için külfete girmeyin, misafir bundan rahatsız olur. Misafirini üzen Allahü teâlâyı üzmüş olur) diye buyurmaktadır.

  Ülkemizde Misafirlere Verilen Önem hakkında bilgi, yurdumuzda misafirliğin önemi
   


Sayfayı Paylaş