Ülkemizde Antropojen Bozkırlar Neden Yaygın Olarak Görülür

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 20 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Ülkemizde Antropojen Bozkırlar Neden Yaygın Olarak Görülür

  Bozkır, yarı kurak ve kurak bölgelerde, ilkbahar yağmurlarıyla yeşerip yazın sararan sert çayırlar, otlar ve çalılıklardan oluşan bir bitki örtüsüdür. Bozkırlar İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde en yaygın bitki örtüsüdür.

  Türkiye’nin büyük kısmı yaz mevsiminde yağış almıyor. Bu sebeple ülkenin genelinde antropojen bozkırlar yaygın olarak görülüyor. Step iklimi ismi ile bilinen antropojen bozkır tipleri gelen olarak ülkemizin doğa kısımlarında yoğun olarak görülüyor. Kış mevsimi ayaz ve soğuk, yazları ile sıcak ve kurak geçen yerlerde bu bitki örtüleri görülüyor.

  Bu bozkırlarda küçük ve tohumlu bitkiler yer almakta. Ormanlık yerlerin harap edilmesiyle meydana gelen alanlara antropojen bozkır ismi verilir. Türkiye’de ormancılık geliştiği için ormanlık alanlar yol oluyor ve onun yerine değişik iklimler ve bozkırlar geliyor.

  Ormanlık alanların az olduğu yerlerde yağış miktarları azalıyor ve bitki örtüsü bozkıra dönüyor. Bu bozkırlarda yetişen bitkiler yalnızca bir mevsimde yeşil kalıp daha sonra sarararak tohumlarını döküyor. Bölgede yağış olmadığından bitki örtüsü de az çeşitte görülüyor.
   


Sayfayı Paylaş