Ulaşım araçlarında geçmişten günümüze ne gibi değişiklikler görülmüştür

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 20 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Ulaşım araçlarında geçmişten günümüze ne gibi değişiklikler görülmüştür?

  Ulaşım için ilk devrim tekerleğin icadı oldu. Bu icat insanlığın çağ atlaması anlamina geliyordu. Nitekim tekerleğin icadı ve motorlu taşıtların bulunmasıyla artık insanlar gitmek istedikleri yerlere daha hızlı ve daha az enerji harcayarak gitmeye başladılar.

  Yüzyıllardan beri insanoğlu tarafından kullanılan bu ulaşım araçları bir çok değişimlerden geçmiştir. Başlangıçta ulaşım için at ve at arabaları kullanılırmış. Bundan yıllar sonra at arabaları değişip fayton haline gelmiş ve bu araçlar yıllarca insanların ulaşım aracı olarak kullanılmıştır. Ta ki arabalar ve tren icat edilene kadar.

  Devir değiştikçe bulunan otomobiller geliştirildi ve daha çok insan taşır hale getirildi. Buna ek olarak konforu da arttırıldı. Günden güne üretilen bu otomobiller daha konforlu daha lüks modellere dönüştü. Şu an ise eski tip otomobillerin yerini son teknoloji ürünler ile donatılan daha hızlı araçlar üretiliyor.

  Ayrıca insanlar çok daha uzun mesafeleri veya denizleri aşabilmek için uçak ve hızlı tren gibi ulaşım yolları da bulmuştur.

  Deniz aşırı yolculuklar için insan gücüne dayalı küçük sandallar kullanılmaya başlandı. Fakat bu uzun yolculuklar için fazla yorucuydu böylece yelkenli tekneler üretildi. Rüzgâr gücüne dayalı bu araçlar motorun icadıyla zamanla fonksiyonunu kaybetti. Demir yolarlıda hızla gelişen teknolojiden payına düşeni aldı daha önce kömürle ve buharla çalışan trenler şimdi yerini hızlı trenlere ve çok gelişmiş metrolara bıraktı. Yakın geçmişimizin en önemli icatlarından biri olan tek pervaneli uçak artık yerini seyahatlerimizi inanılmaz derecede kısaltan ve biz konfor sağlayan lüks uçaklara bıraktı.
   


Sayfayı Paylaş