Uğur tasarladı, Amerikalılar kaptı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 16 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Otomotiv sektörüne yön veren Murat Güler,
  Murat Günak ve Hasip Girgin gibi önemli isimlerin izinden giden genç Türk tasarımcılar, başarılarıyla göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Kazım Doku’nun, İtalyan Domus Academy’nin Audi’nin desteğiyle düzenlediği ’Desire Design Competition’ yarışmasını kazanmasıyla gündeme gelen genç Türk tasarımcıların başarısı, Uğur Şahin’in dizayn ettiği otomobilin Amerika’da üretime geçecek olmasıyla önemli bir aşama kaydetti.

  [​IMG]

  Her milletten insanın çalıştığı otomotiv sektöründe son dönemde Türk mühendis ve tasarımcıların adlarını daha sık duyar olduk. Otomotiv dünyasının en önemli modellerine imza atan Türk tasarımcılardan Murat Güler, Murat Günak ve Hasip Girgin’in ardından, dizayn yarışmalarında kazandığı başarılarla adından söz ettiren pek çok genç tasarımcımız da geleceğe umut dolu gözlerle bakmamızı sağlıyor. Peugeot’nun tasarım yarışmasında finale kalarak ilk 10’a girmeyi başaran Emre Hüsmen, birincilik alamasa da Peugeot Türkiye tarafından eğitim bursu kazanmıştı. Diğer genç tasarımcımız Kazım Doku da dünyaya pekçok ünlü tasarımcı kazandıran İtalyan Domus Academy’nin Audi’nin desteğiyle düzenlediği ’Desire Design Competition’ yarışmasını birincilikle tamamlamıştı.

  Bilgisayar ortamında hazırladığı tasarımlarla tanınan Uğur Şahin ise kariyerinde hızlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Hikayesine 18 yaşına geldiğinde üniversite eğitimini yurt dışında yapmaya karar vererek başladığını söyleyen Şahin, yükseköğretimini Hollanda’da uluslararası işletme bölümünde tamamlamış. Bir tasarımcının eğitim almasının şart olmadığını düşünen Şahin, "Tasarımın bir insanın içinden gelen ve hep var olmuş olan duyguları ve doğal mantığı kullanarak yapılan bir iş. Bu yeteneğin var olması yani sıra; kişinin bu var olan yeteneğini kullanma çabası ve isteği de çok önemli" şeklinde konuşuyor.

  MALLET CARS’LA ORTAKLIK
  Tasarımları tüm dünyadaki otomobil fanatikleri tarafından merakla takip edilen genç tasarımcı Uğur Şahin, Ferrari Dino ve Corvette çalışmaları ile adından sıkça söz ettiriyordu. Yaşamını Hollanda’da sürdüren 24 yaşındaki Şahin, sonunda kendi tasarımını hayata geçirmek üzere Amerikalı Mallet Cars adlı modifiye firması ile anlaşma imzaladı. Z03 adını verdiği tasarımını bilgisayar ortamında seri üretime uygun hale getiren ve aerodinamik açıdan yeniden geliştiren Şahin’in aracı Corvette C6 şasisi üzerinde yükselecek. En hızlı Corvette modeli olan ZR1’deki gibi karbonfiber gövde parçaları kullanacak olan aracın kaputunda yer alan fiberglass sayesinde motor görülebilecek.

  100 ADET ÜRETİLECEK
  Z03, General Motors tarafından geliştirilen ve Corvette ZR1’de görev yapan LS7 kod adlı 700 beygirlik 8 silindirli motor ile donanıtalacak. Kendi Corvette C6’sını Mallet firmasına getirenler, 32 bin 700 dolar karşılığında araçlarını Uğur Şahin imzalı Z03 haline de getirebilecek. Daha güçlü bir Z03’e binmek isteyenler ise 700 beygirlik yeni motorun araca uygulanması için 32 bin 700 dolar ödeyecekler. En hızlı Z03’e sahip olmak için ise 3 bin 95 dolar daha ödeyip çift turbo modifikasyonu sayesinde 999 beygir güç elde etmek mümkün olacak. 100 adet sınırlı sayıda Uğur Şahin imzalı Z03 hazırlayacak olan Amerikalı firma, retro tasarımın Amerikalılar tarafından oldukça sevileceğine inanıyor.
  Aslan BATUR
  15.04.2009, Çarşamba
   


 2. OrKuN Well-Known Member

Sayfayı Paylaş