Uçan Sınıf Kitabının Özeti Kısa

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Nysa tarafından 15 Ağustos 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Uçan Sınıf (asıl ismi Das fliegende Klassenzimmer) Alman yazar Erich Kastner'in 1933 yılında yazmış olduğu ve 37 kez yeniden basılan kitap.

  Konu: Bu kitabın kahramanları edebiyat hastası Johnny Trotz, okula başladığından beri birinci olan Martin Thaler, karnı her zaman aç ve çok kalıplı olan Matthias Selbmann ve ufak tefek bir çocuk olan Uli von Simmern'dir. Bu öğrenciler Johann Sigismund yatılı okulunda okumaktadırlar. Öğrenciler bir gün Noel için bir tiyatro oyunu hazırlamaya karar verirler. Bu arada Noel'de yaklaşmaktadır. Ancak rakip okul bir öğretmenin öğrencisini kaçırır. Ayrıca güzel yazı notlarıda kaçırılmıştır. Bu sebeple rakip okulla savaşmayı düşünürler.

  İki okul arasındaki savaş

  Elçi Sebastian, rakip okulun elebaşının evine gitti. Arkadaşlarının serbest bırakılması ve defterlerinin geri verilmesi taleplerini iletti. Kabul edilmedi. Gruplar savaş düzeni aldılar. Tam kavga başlayacaktı ki “Sigara İçmez” ortaya çıktı ve böyle kavga ederlerse polisin ve okul idarelerinin her şeyden haberdar olacağını ve başlarının belaya gireceğini söyledi. Önerisi, her okuldan birer kişinin yumrukla düello etmesi, yenilenin yenenin şartlarına uyması İdi. İki taraf da bunu kabul etti.

  Karşı tarafın kavgacısı Wawerka, bu tarafınki ise Matthias idi. Kısa bir kavgadan sonra, Matthias rakibini yenmişti. Ancak, karşı tarafın öğrencileri sözlerinde durmadılar. Yeniden savaş düzeni alındı. Kar topu stokları arttırıldı. Herkes “Hücum!” emrini bekliyordu. Nitekim birdenbire kartopu yağmuru başladı. Bu arada Martin, Johnny ve Sebastian rehineyi kurtarmanın peşindeydiler. Nitekim rakip okulun elebaşısının apartmanlarının kömürlüğünde, başında iki nöbetçi olan arkadaşlarını kurtardılar. Ancak defterler yanıp, kül olmuştu. İki nöbetçiyi bağlayıp, hızla savaş alanına döndüler. Savaş alanına döndükten sonra arkadan saldırarak savaşı kazandılar. Ancak defterler kül olmuştu.

  Kaynak: http://www.wiki-zero.co/index.php?q...3JnL3dpa2kvVSVDMyVBN2FuX1MlQzQlQjFuJUM0JUIxZg
   


Sayfayı Paylaş