Uçağı Kim Buldu

Konusu 'Tarih Sahnesi' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 4 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Uçağı Kim Buldu?
  Uçağı ilk kim buldu, İlk Uçağı Kim Yaptı, ilk ucağı kim buldu

  Wright Kardeşler, motorlu uçak buluşunu insanoğluna kazandıran meşhur iki kardeştir. Wilbur Wright 1867 senesinde dünyaya gelmiş 1912 senesinde hayatını kaybetmiştir. Küçük kardeşi Orville Wright 1871 yılında dünyaya gelmiş, 1948 yılında hayatını kaybetmiştir. İkisi de uçmak konusunda heyecanlı ve heveslilerdi.

  Wilbur ve Orville Wright akademik bir eğitim almamışlardı. Lise mezunu olduktan sonra okulu bıraktılar. Uçma konusunda, planör uçak buluşu hakkında, kanatlı uçak buluşu hakkında yazılar yazmaya başladırlar. Yüzlerce kanat hazırladılar ve bunların birçoğunu test ettiler. Uçak buluşunu 17 Aralık 1903 tarihinde hayata geçirdiler.

  İlk model uçak iki tane pervane taşıyordu ve 300 kg ağırlığındaydı. İki kardeşin buluşu havada 12 saniye kadar kalabildi ve bu uçuşu sadece 5 kişi görebildi. Yaklaşık 37 metre kadar uçabildi. Aynı gün Wilbur ve Orville kardeşler bir deneme daha yaptı ve 1 dakika boyunca buluşları havada kaldı. Bir yıl sonra buluşlarını daha da geliştirdiler ve uçaklarına sağa sola dönme fonksiyonu eklediler.

  Wright kardeşler buluşlarını tamamladılar fakat bu uçak havada uzun süreli kalmalıydı. Bunu da ancak bir pilot sağlayabilirdi. İki kardeş buluşlarını bir kabin eklemeyi düşündüler.

  Pilotun oturabileceği, görüş açısı geniş eğik bir kabini uçağa monte ettiler. Bunun yanı sıra uçağa iniş takımı entegre edildi. Bu Wilbur ve Orville kardeşleri yanlarında kriko, paraşüt gibi malzemeleri taşıma yükünden kurtarmış oldu.

   


Sayfayı Paylaş