Twitter kullanımı ipuçları

Konusu 'Sosyal Medya' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 11 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Twitter kullanımında önemli bazı ipuçları

  Birisini mention ederken Cevapla(Reply)'a tıklayarak cevaplarsanız, tweetiniz o tweete cevap olarak gönderilmiş olur.

  Bir kullanıcıyı mention ederken @kullaniciadi kısmı tweetin en başında ise o tweet sadece ama sadece ikinizi birden takip eden kullanıcıların Zaman Akışı'nda görünür. Evet o tweet profilinizde görünür ancak sonuçta oldukça az kişi o tweeti görmüş olur. Sadece görülmesi önemli olmayan tweetlerinizi bu şekilde atın: Muhabbet ederken vs.
  Eğer @kullaniciadi kısmı tweetin en başında değilse sizi takip eden bütün kullanıcıların Zaman Akışında tweet olarak görünür. Görülmesini istediğiniz cevapları bu şekilde atın.

  Hesabınızdan çıkış yapmadan önceson 3 tweetinize (sayı önemli, son 3 tweet) dikkat ederek ayrılın. Mesela güzel özlü sözler, size dair bir şeyler veya komik 3 tweet ile ayrılın hesaptan. Geri takip sayınız artacaktır. Ayrıca bu son 3 tweet'e RT ettiklerinizin dışındakiler yani sadece sizin yazdıklarınız dahildir.

  Kopyala yapıştır bir tweet atmanız hiçbir zaman hoş karşılanmaz. Bu tür bir tweet atınca genellikle sorun çıkmamasına karşın sürekli tekrarladığınız takdirde elbet sizi uyaran çıkacaktır. Bu sebepten dolayı kullanıcı adını değiştirmek zorunda kalan veya hesabını kapatan hesap sayısı hiç de az değildir.

  Bir tweet'i düzenleyerek veya korumalı tweetleri RT edebilmek için belirli iki kalıp vardır. Yaygın olan ve tercih edilen kalıp şu şekildedir:

  RT@kullaniciadi: <tweet metni>

  Ve diğer yaygın olmayan da:

  <tweet metni> via@kullaniciadi

  veya Türkçesi

  <tweet metni> aracılığıyla@kullaniciadi" şeklindedir.

  Twitter(facebook'un aksine) belirli bir kültür seviyesindeki insanlardan oluştuğu için dilbilgisi kurallarına (özellikle ayrı yazılması gereken "de, da" ve "ki" eki) hassas insanlar da bol miktarda bulunmaktadır.Lütfen elimizden geldiğince dilbilgisi kurallarına dikkat edelim.


  HESAP TÜRLERİ

  RT hesaplar, çoğunlukla takibe takip yöntemi ile bir takipçi kitlesi edinerek takipçilerinin güzel tweetlerini RT eden hesaplara denir. Tesadüfen gördükleri ya da çok RT almış olan tweetleri RT edebildikleri gibi takipçilerinden gelen DM'lerdeki tweet linkleri ile bu tweetleri RT ettikleri olur. Şahsi mesaj ve mentionlaşmayla hiç uğraşmayanlar olduğu gibi biraz uğraşanları da mevcuttur. Hem iyi tweet atan insanlar ile karşılaşma hem de iyi tweetlerinizi daha çok kişiye duyurma açısından yararlı hesaplardır. Ve takipçi kazandırma konusunda çok başarılılardır.

  Takibetakip followtofollow takipedenitakipederimederim türü hesaplar, isminden anlaşılacağı üzere kendisini her takip edeni geri takip eden ve bu şekilde daha çok takipçi kazanmayı amaçlayan hesaplardır. Daha çok takipçi bulabilmek için sürekli olarak follow-unfollow ile uğraşanları da vardır. Kimi özellikle yabancı hesap sahipleri, amaçsızca takibe takipten başka bir şey yazmadan, hiçbir şey paylaşmadan belli bir takipçi kitlesi edinerek bu hesapları maddi çıkarlarına yönelik kullanabilmektedirler.

  RSS hesap, herhangi bir internet sitesine ait veya öylesine açılmış hesaplardan bir veya daha fazla sitedeki haberleri veya yazıları belirli bir düzen içinde otomatik olarak paylaşan hesaplardır. Twitter'da bol vakit geçiriyorsanız haberleri takip etmek için idealdir. Bazıları geri takip ederek takipçi kitlesini daha hızlı artırma peşindedir.

  Fenomen hesapları, gerçek hayatta ünlü olmamalarına karşın belirli bir takipçi kitlesine ulaşmış ve belirli bir türde başarılı tweetler atan hesaplardır. Bazıları kendilerine ait çeşitli özgün sözleri paylaşırken bazıları çeşitli olaylara dair özgün komik veya küfürlü tweetler atmaktadır. Takip/takipçi sayısından sizi geri takip edip etmeyeceğini, profilini açarak mention attığınızda size cevap dönüp dönmeyeceğini hemen anlayabilirsiniz. Tweetleri RT rekoru kırmakla birlikte çalınma rekoru da kırmaktadır.

  Özlü söz hesapları, sık sık genellikle aşk ve dostluk içerikli özlü söz içeren tweetler atan hesaplardır. Çoğunlukla takibe/takip hesaplardır ama olmayanları da vardır. Güzel sözler okumak ve araştırmak için iyi kaynaklardır.

  Onaylanmış hesaplar,Twitter'ın istediği koşulları yerine getirerek Twitter'a başvurup hesabın kendisine ait olduğunu belgelemiş olan hesaplardır. Çoğunlukla gerçek hayatta ünlü olan insanlar tarafından kullanılmaktadır. Maalesef her isteyen bu tür bir hesap alamamaktadır. Bir hesabın onaylanmış olup olmadığını anlamanın tek yolu kullanıcı isminin yanında bulunan mavi onay işaretidir.

  Dikkat edilecek hesaplar
  -Karşılıklı takip ettikten sonra takip etmeyi bırakanlar,
  -Karşılıklı takip ettikten sonra kullanıcı adını değiştirip takip etmeyi bırakanlar,
  -Sürekli olarak başka bir veya birkaç hesabın paylaştıklarını RT eden hesaplar,
  -Sürekli olarak DM yoluyla (hediye kazandınız, bu resmini gördün mü vs. şeklinde) link gönderen hesaplar.
  -Reklam yapan hesaplar, özellikle link vererek reklam yapanlar,
  -Durmadan birilerini mention ederek bir şeyler saçmalayan, takipçi kazanmak dışında hiçbir amaç için kullanılmayan hesaplar.
  -Hiç kimseyi mention etmemiş, çok az veya çok tweet atan hesaplar.
   


 2. EjjeNNa Administrator

  TT YAPMAK ÜZERİNE

  TT çalışması: Ya hep birlikte ya hiç.

  Önemli bir miktarda hesabın desteği olmadan asla TT'ye başlık sokamazsınız. Bir takım, bir parti, belirli özellikteki insanlar(öğrenci, öğretmen vs.) veya oldukça tepki toplayan bir olay-kişi gibi çatıların altındaki TT hedefleri çok daha etkili olur. Yani yeterli miktarda kişiye sesinizi duyuramıyorsanız ve yeterli desteği toplayamayacaksanız TT'ye bir başlık sokamazsınız.

  TT'ye başlık sokmada en başarılı olanlar şüphesiz en çok takipçileri olanlardır. İlgi çeken-saçma bir tag veya kelimeyi sıradan bir fenomen dahi TT'ye sokabilir.

  TT yapmak istediğimiz bir tag'ı içeren bir tweeti asla ama asla ama asla Retweet etmeyin. Gereksiz bir kalabalık oluşturarak takipçilerinizi daha da rahatsız edecektir. Ve RT'niz TT için sayılmayacak, yarar değil zararınız olacaktır. TT yapmak için paylaşmak istediğiniz tag'ı kopyalayın, benzersiz ve uzun bir tweet yazın, istediğiniz yerine(önünde veya arkasında bir kelime varsa arada bir adet boşluk bulunmalı) o tag'i yapıştırın, gönderin gitsin.

  TT ve tag çalışmalarına katılıyorsanız kesinlikle ama kesinlikle korumalı bir hesap kullanmayın. Veya korumasını kaldırın, TT çalışması bittikten saatler sonra(hatta bir gün sonra) tekrar korumaya alın. tweetleriniz sistem tarafından okunmayacağı ve sayılmayacağı için tamamenboşunauğraşmış olursunuz.

  TT çalışması yapıyorken tag içeren bir tweet'te bir veya iki kişiyi mention edebilirsiniz. Ama her tag içeren tweetiniz için bunu yapmayın. Çoğunun mention'suz tweet olmasına dikkat edin. Sadece TT çalışması yapmadığımız zamanlarda mention ve tag'i birlikte kullanmaya ağırlık verin. Ve de aynı kullanıcıya art arda tag'li mention atıp durursanız o kişiyi kazanmak yerine kaybeder, haksız konuma düşersiniz.

  Asla art arda |#hashtagimiz 1|#hashtagimiz 2|#hashtagimiz aa|#hashtagimiz bb|#hashtagimiz ....| şeklinde tweetler atmayın. Her tweetiniz benzersiz olsun ve aralarında en az 1 dakika bekleyin.


  DİĞER

  Twitter'da olmadığınız zaman gelen Mention, DM veya yapılan RT'lerden ya da bir veya birden fazla kullanıcının attığı tweetlerden kısa mesaj yolu ile haberdar olabilirsiniz. Ülkemizde Avea, Turkcell ve Vodafone bildirim hizmetini desteklemektedir.

  Devlet büyüğü, gazeteci, ünlü veya twitter fenomenlerine ulaşmanın tek ama tek yolu onları MENTION etmektir. Bu nedenle lütfen dikkatli kullanın. Anlamlı ve kalpten vurucu bir tweet yazın, gönderin. En etkili ulaşım yöntemi budur. Eğer o kişi diğer kullanıcılara değer vermiyorsa zaten hedef kitlenizden değildir. Eğer değer veriyorsa sizin tweet'inizi mutlaka okur. Yüzlerce tweet yerine kalpten vurucu birkaç tweet çok daha etkilidir, inanın.

  Size Direct Message yolu ile gönderilen hiçbir linke tıklamayın. Özellikle İngilizce bir şeyler yazan bir mesaj ise kesinlikle tıklamayın. Twitter şifreniz çalınabilir. Mesajı hiç umursamadan silin. Bazı hesaplar, kullanıcılarının herhangi bir suçu olmadan durmadan bu tür DM'ler atabilmektedir. Sebebi bu tür linklere tıklamış veya reklamlı uygulamalara izin vermiş olmalarıdır.

  Twitter hesabınızı uzun süre kullanmak niyetinde iseniz hemen ilgi alanlarınıza dair üç-dört tane tweet atın ve o alana ait genel terimleri üstteki arama kutusuna yazın. Örneğin ünlü isimleri, müzik türleri, spor takımları... Ve ilginizi çekecek türde tweet atmış olanları takip etmeye başlayın. Büyük ihtimal onlar da sizi takip etmeye başlayacaktır. Bu şekilde ortak ilgi alanlarına sahip olduğunuz insanlarla muhabbet edebilir, o konular ile ilgili birçok gelişmeyi ilgili insanlara duyurabilir ve gelişmeleri siz de onlardan takip edebilirsiniz.

  Daha geniş bir takipçi kitlesine ulaşmak istiyorsanız Twitter'a günün farklı farklı saatlerinde girmeye çalışın. Kullanıcıların çoğu 20 ila 23 saatleri arasında etkin olsa da farklı zaman dilimlerinde etkin olan kullanıcıları da ihmal etmemek gerekir.

  10K veya 20K hesap şeklinde tabir edilen binin katlarıdır. K, kilo demektir. 10 bin takipçili hesap veya 10 bin tweet paylaşmış hesap gibi anlamlara gelir.

  BEYAZ HİLELER

  Twitter hesabınızı kullanmaya başlayalı bir aydan fazla olmuş ve takip/takipçi sayınız birkaç yüzü aşmış ise biraz takibi bırakma zamanı gelmiş demektir. Ancak tabi ki sizi takip eden birini geçerli bir sebebiniz yok iken takip listenizden çıkarmayı denemeyin. Bu, büyük bir prestij kaybına sebep olabilir. Peki kimleri takip etmeyi bırakmalı? Üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen sizi geri takip etmeyenleri ve en önemlisi bir aydan daha uzun süredir tweet atmayanları. Bu işlemleri kolaylaştırmak için hazırlanmış çeşitli siteler mevcuttur ancak güvenilir ve yaygın olanları tercih etmek önemlidir. Ben justunfollow u kullanıyorum çünkü bir aydan daha uzun süredir etkin olmayan kullanıcıları takibi bırakmak için de seçenek sunuyor. Tek kötü yanı ücretsiz kullanımda günde 50 işlem hakkı vermesi. Zaten bir gün için 50 unfollow da fazlası ile yeterli. Uzun vadede çok daha popüler bir kullanıcı olabilmek için bu tür beyaz hileler gereklidir.

  Sayıları gitgide artan takipçi kazandırma uygulamaları ile takip ettiğiniz hesapların kalitesini önemsemeden sadece geri takip sayınızı önemsiyorsanız hızlı bir başlangıç elde edebilirsiniz.

  Not: Blogger sınırlarından dolayı 200 yorumu aşmaması için eski yorumları sürekli olarak siliyorum.

  Bu yazı Öğretmenlerin Twitter Kardeşliği'ne ithaf olunmuştur.
   

Sayfayı Paylaş