Twitter da Şikayet Nasıl Yapılır

Konusu 'Sosyal Medya' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 23 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Twitter'da Hesabın Kapanması İçin Şikayet Nasıl Yapılır?

  Twitter'da herkes dilediğini ve istediğini yazabiliyor malesef.Bu kadar fazla özgürlük olunca yazılan yazılarda hakarete varan içeriklerde olabiliyor.Size sizin şahsınıza yapılmış bir hakaret var ise o kişi hakkında dava açabiliyorsunuz.Size yazılan Tweetler ise delil olarak kullanılabilir delil gösterilebilir.

  Yada ben çok uğraşmak istemiyorum diyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz şikayet için. Belirtmek isterim ki normal bir hesabı SPAM’lamaktan daha etkili bir yöntem bu. Direk hedefe yönelik olarak, twitleri/davranışları şikayet ediyor, ve bir twitter çalışanının incelemesini sağlıyoruz. Bunu bir kişi değil onlarcası yaparsa, hesap kesinlikle kapatılacaktır.

  Öncelikle; Tweet’in üstüne tıklayarak genişletip, menülere ulaşacağız.

  “Daha Fazla” bağlantısına tıklıyoruz.

  Karşımıza üç seçenek çıkıyor. Bunların ilk ikisi destek amaçlı olduğundan işimiz yok, “Tweet’i Bildir” seçeneğini seçiyoruz.

  [​IMG]

  Yeni gelen kutucuktan “Kötüye Kullanım” seçeneğini seçiyoruz. Alttaki seçenekten kullanıcıyı engellemek de artı puan sağlayan bir durum, ancak bunu ilerleyen adımlarda yapacağız. Şimdilik işaretlemiyoruz.

  [​IMG]

  Taciz başlığı altından bildirim yapacağız. ( Taciz her zaman fiziksel olmak zorunda değildir, sözlü tacizler, insanlık haklarına saldırılar da bu kategoriye girer. )

  Şu andan itibaren tercüme işlemi tamamlanmadığından şikayet formu karşımıza İngilizce dilince çıkacak, formu da İngilizce doldurmamız gerekecek. Şanslıyız ki feminist müsveddeler tarafından atılan tweet de İngilizce dilinde.

  [​IMG]

  Diğer iki seçenek işimize yaramadığından, Birileri Twitter’da saldırganlık/fesatlık yapıyor anlamına gelen “Someone on Twitter is being abusive.” seçeneğini seçiyoruz. Hemen o an sayfadaki gizli form ortaya çıkıyor;

  [​IMG]

  İşlemleri doğru yaparak bu adıma kadar geldiysek, kullanıcı adı ve tweet linki otomatik olarak forma eklenmiş olacak. Diğer iki seçeneği resimdeki gibi; “This user is saying really offensive things, but is not sending me @replies” ve “Yes” seçeneklerini işaretliyoruz.

  [​IMG]

  Buradan sonrasını İngilizceniz varsa kendinize göre, yoksa da resme göre doldurabilirsiniz. İlk soruda bu saldırganlığın ne zamandır devam ettiğini soruyor. Ben bir aydan uzun bir süredir devam ettiği seçeneğini seçtim.

  Sonraki iki kutucukta bu olaylar kaç defa yaşandı ve problem hakkında biraz daha detaylı bir açıklama istenmiş. Yine İngilizcesi olanlar kendi metinlerini yazarsa daha faydalı olur, olmayanlar da resimdeki gibi doldurabilirler.

  İsminiz kısmına Twitter hesabınızda görünen isminizi yazmanız avantajlı olur, ancak benimki gibi “qurbétchi” tarzında, isim olmadığı belli olan bir ibare kullanıyorsanız, isme benzeyen şeyler yazabilirsiniz elbette.

  Sonraki kutucuğa kendi Twitter kullanıcı adımızı ekliyoruz. Hemen artından iletişim için email adresimiz, ve mavi SUBMIT butonuna tıklıyoruz.

  [​IMG]

  Böyle bir metin gördüyseniz, işlem tamamlandı demektir. Dilerseniz mavi renkli “link” yazısına tıklayarak, gönderdiğiniz formun içeriğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca verdiğiniz mail adresine formla ilgili bir mail de gelmiş olmalı.

  [​IMG]

  Tüm bu işlemlerin hemen ardından şikayetini yaptığımız hesabın profiline girip, oradan bir de normal -basit- spamlama işlemini gerçekleştirmeliyiz ki etki puanımız yükselsin.
   


Sayfayı Paylaş