Tuzlu Su Balıkları Nelerdir

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 17 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Deniz balıklarının tür sayısı daha fazla olduğu için onları tatlı su balıkları için kullanılan ayrımlarla belirlemek güçtür, ama yine de akvaryumlarda sık görülen balık türleri hakkında bazı bilgiler verilebilir.

  Cerrah Balığı ve Tanglar: Geniş vücutlarının yanları basıktır ve yüksek bir profilleri vardır. Enseden kuruğa kadar inen ve dik tutup yassılaştırabildikleri dikenleri bulunur.

  [​IMG]

  Melek ve Kelebekbalıkları: Bu grup cerrahbalığı ve tanglara benzer ama kuyruk boyunca dikenleri bulunmaz. Melekbalıklarının, solungaç kapaklarının alt kısmından başlayan çıkık dikenleri vardır. Renk ve desenleri kamuflaj ya da tür tanımlamaları için belirlenmiş gibidir.

  [​IMG]

  Kardinalbalığı: İki adet belirgin dik sırt yüzgeçleri ve büyük bir ağızları vardır. Gececidirler ve büyük gözleri bulunur.

  [​IMG]

  Lapina ve Gökkuşağıbalığı: Bu grubun pek çok üyesi klasik balık şekline sahiptir ama kimileri geniş vücutludur. Sadece bir adet geniş sırt yüzgeçleri ve dışsal ya da hafifçe aşağı bakan bir ağızları vardır.

  [​IMG]

  Tetikbalığı: Bu kayalık gezginlerinin bir çift sırt yüzgeci vardır. Öndeki katlanmış olarak taşınsa da kaldırılıp yerini alabilir. Uzun yüzleri ve dışsal ağızları kayalıklardan yumuşakça toplamalarını kolaylaştırır.

  [​IMG]

  Kayabalığı: Uzun parlak vücutlarıyla ayırt edilen kayabalıklarının, kayalara tutunmak için gelişmiş göğüs altı yüzgeçleri vardır. Bleniyi andırsalarda kirpikleri bulunmaz.

  [​IMG]

  Mandarin Balığı: Bleni gibi ama daha kısa vücutlu olan bu balıkların ön kenarı geniş yapılı bir çift sırt yüzgeci vardır. Muhteşem renklere sahip türler içerirler.

  [​IMG]

  Soytarıbalığı: Bu gruptaki balıklar klasik bir vücut şekline sahitir. ( Kimi papazbalıkları geniş vücutludur). Soytarıbalıkları adlarını komik yüzüş biçimlerinden ve renkli desenlerinden alır.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş