Tütünün Ülke Ekonomisindeki Yeri Nedir

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 2 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Tütünün Ekonomiye Katkısı

  Tütün sanayii, 150’yi aşkın ülkenin ekonomisine katkıda bulunmakta ve dünya çapında 100 milyon kişiye iş imkânı sağlamaktadır. (Bu rakam, Arjantin, Kenya ve İspanya nüfuslarının toplamından daha fazladır). Tütün vergileri, dünyanın neredeyse tüm devletleri için başlıca gelir kaynaklarından biridir. Örneğin, Sri Lanka’da, kurumlar vergisi ve tüketim vergisi devlet gelirlerinin %10’unu oluşturmaktadır. Kenya’da ve Brezilya’da aynı rakam %6 civarındadır.

  Tütün, gıda amaçlı olanlar dışında dünyada en yaygın olarak yetiştirilen tarımsal üründür. Tütün yetiştirmeyi seçen çiftçiler (bunların çoğu gelişmekte olan ülkelerdeki çiftçilerdir), tütünün dayanıklı bir bitki olması, fakir topraklarda ve değişken hava koşullarında iyi büyümesi ve satış fiyatının istikrarlı olması dolayısıyla bu seçimi yapmaktadırlar. Çiftçiler, topraklarının çok küçük bir kısmını tütüne ayırarak büyük gelirler elde edebilirler ve tütünden kazandıklarıyla başka ürünler, örneğin gıda ürünleri yetiştirebilirler.

  Kaliteli tütün yetiştirmek için kullanılan teknikler diğer ürünleri geliştirmeye de yardımcı olmaktadır.

  Dünyada tarım arazilerinin %0,3’ten daha azı tütün tarımına ayrılmıştır; bu miktar örneğin kahveye ayrılan alanın yarısından daha azdır. Bu topraklar, sadece yılın bir kısmında kullanılmakta ama tütün birçok ülkede tarım ekonomisine önemli bir katkıda bulunmaktadır. Hatta, dünyada ekili arazilerin dönümü başına en çok iş imkanı yaratan ürün tütündür.

  Tütün sanayii kadar geniş kapsamlı olan fazla sanayi kolu yoktur. Çoğu ülkede tütün üretim sanayi vardır ve bu sanayi genellikle ekonomik ve sosyal dokunun önemli bir parçasıdır. Dahası, tütün üretiminin olmadığı ülkelerde bile tütün dağıtımı başlı başına önemli bir ekonomi kaynağıdır.

  British American Tobacco, dünya genelinde 50 bine varan çalışana iş imkanı yaratmaktadır. Sektörümüz, ürünlerimize konan tüketim vergileri de dahil olmak üzere çeşitli vergiler yoluyla dünya genelinde devletlere yılda 22 milyar Sterlinden daha fazla para kazandırmaktadır. Bu rakam, BAT'nin vergi sonrası kârının yaklaşık 15 katıdır.

  Ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıyan tütün; istihdam, ihracat ve vergi gelirleri açısından önemli katkılarda bulunan bir sanayi bitkisidir.
   


Sayfayı Paylaş